Hautajaisissa tapahtunutta!
Olin lauantaina hautajaisissa.
Pyyntö oli että ei mitään kukkaseppeleitä, koska vainaja viedään tuhkattavaksi, ihan vaan muutama kukka.
Sitä vaan ihmettelen että kun vainaja oli siunattu, niin omaiset valkkas arkun päältä kukkia kotiin.
Outoa toimintaa ja jotenkin tosi loukkaavaa. Onko tää nykyään ihan tapana?
Kommentit (10)
En mä isäni haudalta kukkia vienyt. Ne oli isälle, ei mulle tai meille!
Muistotilaisuuteen viedään usein kukat, tai osa niistä, etenkin tuhkaamisen yhteydessä.
Mä olen ollut kahdesti hautajaisissa joissa vainaja viety uurnattavaksi.
Kukkia ei oo kukaan keräillyt arkulta, siihen ne on jääneet.
Jaettiinko niitä kukkia ihan oikeasti niin, että yksi vie kotiinsa jotain ja toinen jotain muuta? Ettei vaan olisi viety (useamman ihmisen toimesta) joko sukuhaudalle, muistotilaisuuteen tai lähiomaisen kotiin?
Kyllä jaettiin. Kahden lapsen kesken ja serkun. Serkku otti ostamansa kukat ja lapset sitten muita kukkia. Eikä niitä nyt ainakaan muistotilaisuudessa näkynyt.
Musta se nyt vaan oli outoa.
Jos ne kukat jättää arkun päälle niin ne menee roskiin heti.
Vierailija kirjoitti:
Jos ne kukat jättää arkun päälle niin ne menee roskiin heti.
Riippuu kai missä ja mihin haudataan. Meillä hautaustoimisto vei kukat siunauksen jälkeen haudalle. Uurnahauta siis joka on pienempi kuin perinteinen. Tietysti jos tuhkat viedään johonkin uurnalehtoon missä ei ole omaa paikkaa ja kiveä niin saattavat joutua roskiin.
Ei ne mee roskiin jos on sovittu toisin seurakunnan kanssa.
Mautonta jo ajatuksenakin että siunauksen jälkeen omaiset keräsi kukat samoitien mukaansa.
Voi jessus.
Äitini kuoli 2 v sitten ja oli myöskin kyse polttohautauksesta.
Jossain hautaustoimiston ohjeistuksessa luki, että kukat voi viedä kotiin tai muistotilaisuuteen tai sitten ne voi mennä vainajan mukana.