Miltä piikitysjäljet näyttävät?
Eli epäilen sukulaispojan harrastavan tuota.
Häneltä olen kysynyt käyttääkö mitään, mutta tietenkin vastaus on ei.
Hän on jo kuitenkin täysikäinen, mutta silti olen huolissani koska on hoikistunut.
Miltä ne jäljet näyttävät tai mistä voisi epäillä tätä?
Kommentit (15)
Onko niitä jälkiä paljon? Kauan ne säilyvät? Mistä niitä pitäisi edes lähteä etsimään, en voi pakottaa ketään puhumaan.
Mikä on yleisin mihin laitetaan?
Määrä tietysti riippuu siitä, kuinka paljon käyttää. Kai ne muutaman päivän säilyvät, niinkuin normaali rokotusten ja verikokeiden jäljet. Joillakin kai kauemmin, minulla ainakin voi näkyä verikokeen "reikä" viikon päästä, jos on otettu huonosti ja ihotyypistä riippuu varmasti myös paljon.
Ihan mielenkiinnosta kysyn, että ajattelitko vain repäistä hihat ylös ja alkaa tutkimaan vai miten ajattelit ne löytää? Useimmiten kai piikittävät tuohon kyynärtaipeeseen, josta otetaan verikokeetkin. Olen silti kuullut, että jotkut laittavat myös jalkoihin, en tiedä onko totta vai pelkkää urbaanilegendaa.
Miksi muuten epäilet, että hän käyttäisi aineita? Jos olet esim. nähnyt piikkejä, oletko ottanut huomioon, että voi olla vaikka diabetes ja tarvitsee insuliinia?
Helpoiten suonensisäset laitetaan varmaan kyynärtaipeeseen, kun siitä ne verikokeetkin aina haluavat ottaa. Toisaalta, käsivarsista aika helposti ulkopuoliset jäljet näkevät (tosi käyttäjillä niitä on muutama muukin paikka kuin se yksi kyynärtaipeessa) ja siksi esimerkiksi reidet/nivuset ovat aika hyvä paikka.
Jos samaan paikkaan pistellään paljon, tulee siitä jäljestä isompi ja syvempi, ns. kraateri. Sitten siitä ei enää suonta löydykään vaan pitää vaihtaa uuteen paikkaan.
Ehkä ennemmin olisin huolesta yhteydessä sukulaisnuoren vanhempiin, mikäli mahdollista.
Itse piikitän jalkoihini, muista repiä myös housut jalasta jos kädet ovat puhtaat.
Millä tavalla insuliiniruisku eroaa siitä millä aineita pistetään?
- AP
En tiedä onko insuliiniruiskulla ja muilla ruiskuilla eroa, luultavasti näyttävät samalta. Mutta miksi epäilet hänen käyttävän jotakin?
Vierailija kirjoitti:
En tiedä onko insuliiniruiskulla ja muilla ruiskuilla eroa, luultavasti näyttävät samalta. Mutta miksi epäilet hänen käyttävän jotakin?
Koska ollaan mammapalstalla, niin epäilen syyn tosiaan olevan vain siinä, että on hoikistunut. Sitä ei ei mamma voi ymmärtää.
Siis epäilet, vaikket edes tiedä mistä voisi epäillä? Ok.
No edelleen niistä ruiskuista kun olin käymässä hänen kotona.
Keittiössä oli sellainen keittiötasolla.
En kehdannut huomauttaa koska en halua olla tungetteleva.
Jos ruisku oli keittiötasolla, en usko että käyttää. Ei hän sitä olisi näkyville jättänyt löydettäväksi. Oletko kysynyt, onko diabetesta tai jotakin sairauksia, joihin tarvitsee piikitettäviä lääkkeitä?
Mitäs jos kysyisit siltä ihan suoraan? Jos nyt koko asia sulle ylipäätään kuuluu.
Vierailija kirjoitti:
No edelleen niistä ruiskuista kun olin käymässä hänen kotona.
Keittiössä oli sellainen keittiötasolla.En kehdannut huomauttaa koska en halua olla tungetteleva.
Erinomaista mammalogiikkaa. "Olen nisti, jätänpäs piikkini kaikkien nähtäväksi lojumaan kun luonani vieraillaan."
Vierailija kirjoitti:
Jos ruisku oli keittiötasolla, en usko että käyttää. Ei hän sitä olisi näkyville jättänyt löydettäväksi. Oletko kysynyt, onko diabetesta tai jotakin sairauksia, joihin tarvitsee piikitettäviä lääkkeitä?
Niin joo, narkkarit on kyllä niin tarkkoja neuloistaan, eivätkä ainakaan jätä niitä näkyville kaduille, lasten leikkipuistoihin ja rannoille. Jep.
Ihan puhtaalla järjellä ajateltuna, varmaankin samalta kuin verikokeesta jäävä jälki? Tai ei varmaan ihan, mutta uskoisin että sinne päin.