Suomi mainittu :oP
Kommentit (9)
Vierailija kirjoitti:
Kerrankin miehet saavat maistaa omaa lääkettään (ulkonäkökritiikki)
Jaa että oikein kerrankin? Näin harhaisessa maailmassa jotkut seksistit tosiaan elävät.
Vierailija kirjoitti:
Kerrankin miehet saavat maistaa omaa lääkettään (ulkonäkökritiikki)
Ja katso! Päivän toinen ulkonäköuutinen ja negatiiviset kommentit kaikki naisilta. Oops. Ehkä ei olekaan paha patriarkaatti taas asialla.
http://www.huffingtonpost.com/entry/grown-adults-are-calling-blue-ivy-u…
Ruotsin maltillisen kokoomuksen kansanedustaja Maria Abrahamsson on joutunut pyytämään anteeksi herjattuaan twiitissään kahta ympäristöpuolueen naiskansanedustajaa näiden vyötärönmitoista.
Abrahamsson twiittasi tottuneensa diabeetikkona tarkkailemaan painoaan, "mutta meillä naisilla vyötärö saisi olla korkeintaan 82 senttiä, sen jälkeen sydänriskit ja vähän muutkin lisääntyvät".
Abrahamsson oli tehostanut twiittiään kuvalla EU-vaalivoittoaan juhlivista ympäristöpuolueen ykkösnaisista Åsa Romsonista ja Isabella Lövinistä. Kuvakulman takia naiset näyttivät tavallistakin tuhdeimmilta. Abrahamsson, Romson ja Lövin ovat kaikki nuorehkoja naisia.
Aluksi Abrahamsson yritti puolustautua tviiteissään toteamalla, että pyöreiden naisten tarkastelu on näköjään tabu, kun taas miesten ulkonäköä saa kyllä kommentoida: valtiovarainministeri Anders Borgia kiusattiin aikoinaan tämän ohuesta poninhännästä ja pääministeri Fredrik Reinfeldt on saanut kuulla laihdutuskuureistaan. Borg ja Reinfeldt ovat kumpikin Abrahamssonin puoluetovereita.
Oho! Ei Tekniikan Maailman sivuilla juuri nouse esiin:
http://www.vauva.fi/keskustelu/2652928/saara-aalto-laulaa-kuin-enkeli-m…
Eihän täällä muuta olekaan kuin naiset arvostelemassa toisten naisten ulkonäköä. Ja kaikki miesten vika.
Kerrankin miehet saavat maistaa omaa lääkettään (ulkonäkökritiikki)