Kohdun lääkkeellinen tyhjennys (alkion kuolema) (ällöpostaus)
Osaakohan kukaan sanoa, miten tämän tulisi mennä. Tiistaina siis tyhjennyslääkkeet otettu, tunnin kesti aivan järkyttävää kipua, luulin hetken jo kuolevani. Sitten alkio tuli ulos ja olo helpottui melkein välittömästi.
Nyt on ollut pari päivää runsasta verenvuotoa, itse tyhjennystilanteessa sitä ei tullut mitenkään erityisen paljon (odotin tarinoiden perusteella enemmän)
Viime yönä vuoto lisääntyi, jouduin vaihtamaan suojaa n. puolen tunnin välein. Nyt aamulla tuntuu outoa kipua, vähän niinkuin kuukautiskivut.
Onkohan normaalia? Tuntuu oudolta tuo, että yhtäkkiä vuoto muuttui rajuksi ja tuli kipujakin.
Kommentit (3)
Aika lyhyeltä kuulostaa tuo sun tyhjenyksesi, minulla kipuja kesti kokonaisen päivän. Vai onkohan sulla ollut vaan rajummat supistukset? Mutta tunti kuulostaa kyllä todella pieneltä ajalta, kun keskenmenohan etenee aika samalla kaavalla kuin oikea synnytyskin.
Syö rautatablettia, ettei tuu anemia.
Ja siunaa ittes, ettei tarvi nussia väärien miesten kans. Eiku, laitata kuparikierukka, niin pian kuin mahdollista.
Kohtu ei ole tyhjentynyt kunnolla, jos kerran vain tunnin kesti se ns. "ponnistusvaihe". Eli siis se hirveimpien kipujen vaihe. Yleensä se kestää n. 3-5 tuntia.