Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Jouluksi Tukholmaan
Haaveilija
02.09.2016 |
Hei - kertokaapa kokemuksistanne te, jotka olette käyneet joulunaikaan (joko ihan juhlapäivinä tai välipäivinä) Tukholmassa perheen kanssa ajatuksena, että joulu vietetään siellä. Mitä olette tehneet, mitä suosittelette, mikä on kiinnostanut teidän lapsianne? Olen alkanut miettiä, että lähtisimme koko porukka (7 hlöä) Tukholmaan ja viettäisimme toisenlaisen joulun. Lapset ovat 14, 12, 8, 6 ja 5-vuotiaita.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Joulumarkkinat, esim. Gamla stan, Kungsträdgården ja Skansen? NK:lla on aina hienot jouluikkunat ihan siinä Kungsträdgårdenin vieressä. Siellä voi myös talvisin luistella ulkona musiikin soidessa. Muuten ei välttämättä lunta tai jäätä Tukholmassa jouluna näekään. Taitaa vesisade olla todennäköisempää.
Ruotsalainen joulu on lapsiystävällisempi kuin suomalainen: Ei kasvislaatikoita ja rosollia vaan prinssinakkeja ja lihapullia. Ei haudoilla käyntiä tai mitään hartauksia tms. hengellistä, vaan sama Kalle Anka telkkarista joka vuosi (vrt. Samu Sirkan joulutervehdys), jota monet ovat katsoneet joka vuosi vuosikymmenten ajan, ja lahjoja.