Rakennuksen huono sisäilma
Epäilen, että koulurakennuksessamme on jonkin näköinen sisäilmaongelma. Puolen tunnin sisällä olon istumisen jälkeen päätä jomottaa, ajatus ei kulje, silmissä sumenee, kurkkuun polttaa ja ääni katoaa, nenä vuotaa sekä tulee pahoinvointia. Home siellä ei ainakaan haise, mutta erittäin tunkkaiselle ilmastoinnista huolimatta. Jokin kummallinen haju sielllä kuitenkin on, ehkä rikki tai jokin kaasu?
Mitä tehdä kun opettajat tai rehtori eivät ota asiaa tosissaan? Viimeisestä kuntotarkastuksesta ei ole kellään mitään käryä.
Mitä mahdollisia kroonisia ongelmia tuollaisesta haitasta voi fyysisesti tulla? En haluaisi vaihtaa kouluakaan, mutta päivisin on niin hankala keskittyä yhtään mihinkään ja oireet jatkuvat pari tuntia koulun jälkeenkin.
Kommentit (3)
Mkyh on muuten sellainen tauti että game over. Joutuu asumaan hirsimökissä metsän keskellä ja kauppareissutkin ovat haastavia.
Pakkohan jonkun olisi koulussa reagoitava noin vakavaan asiaan, jos ei niin kunnan päättäjiin yhteys? Uskoisin, että jos sisäilmassa on ongelmia niin muitakin kärsiviä löytyy. Täältä löytyy tietoa oireista ja tietoa miten sisäilmaongelmia on ratkaistu muissa Suomen kouluissa: sisäilmaongelmat koulussa
Ystävän koulu sai tuolta ilmanpuhdistimet, mitkä poistavat ilmasta pienhiukkasia, pölyä, homeitiöitä jne. ja nyt on siellä tilanne parantunut huomattavasti ja oireilu loppunut.
Harmi kyllä, toivottavasti asialle tehtäisiin jotakin piam, tsemppiä sinulle
Kaikki homeet ei haise. Voit saada mm. Allergioita, astman ja monikemikaaliyliherkkyyden. Suomi on home asioissa kehitysmaa, eikä ketään kiinnosta.