Särkänniemeen. Lapsi kotimittauksella tasan 120 cm. Uskaltaako ostaa yli 120 cm rannekkeen?
Ajattelin ennakkoon ostaa. Jos ne siellä toteaakin että jää millin vajaaksi. Voiko ranneketta vaihtaa vielä siellä pienemmän rannekkeeseen?
Kommentit (21)
Jos olette mitaneet oikein, niin lapsi kyllä pääsee kengät jalassa 120cm koneisiin, siitä ei ole epäselvyyttä. Mmutta uskallatko laittaa hänet laitteisiin joiden turvalaitteet ovat ihan hänen kokonsa rajoilla? Jos lapsi on kovin siro, niin en laittaisi.
En osaa sanoa, mutta ainakin kannattaa huomioida tämä pituusongelma kenkävalinnassa ja laittaa mielummin paksupohjaiset lenkkarit kuin littanat kumitossut.
Välillä ne pituustangot on säädetty liian korkeiksi juuri "kenkävaran" vuoksi.
Hiukan voi ennakkoon opettaa myös lapselle, miten seistään mahdollisimman pitkäksi ojentautuneena ilman varvistamista. Lapset ei joskus osaa. Hämääntyvät jotenkin tilanteessa ja nostavat vaan leukaa.
no just kengät jalassa oli tuon 120. Luulin että mittaavat sen niin että kengät jalassa tulee tuo 120.
Kyllä niissä mitoissa sen verran marginaalia on, että ihan sama turvallisuuden kannalta onko 118, 120 vai 122 cm. Monesti juuri se, onko kovin hoikka vaiko tanakampi lapsi, vaikuttaa paljon enemmän. Turha syyllistää ap:tä, mammat.
Niin, hyvin tuli vastauksissa esille se miten tähän säädöksen suhtautuu - onko se tehty lapsiperheiden kiusaksi vai ihan oikeasti turvallisuustekijä? Kannattaa varmaan miettiä sen kannalta itse; täyttääkö lapsi vaatimuksen pituudesta vai ei?
Jaa-a. Mieti mieluummin siltä kantilta, mihin laitteisiin lapsesi haluaa. Tietenkin ostat 120-senttiselle tarkoitetun rannekkeen, koska sillä hän pääsee useampaan vehkeeseen kuin pienempien rannekkeella. Ja kenkien kanssa hän on sen 120 +. Varaudu siihen, että mittauttavat lapsesi jonoissa, koska on noin hilkulla tuo pituus.
goog kirjoitti:
no just kengät jalassa oli tuon 120. Luulin että mittaavat sen niin että kengät jalassa tulee tuo 120.
Itse en uskaltaisi laskea sen varaan, että kengät jalassa mitattu 120-senttinen lapsi saisi lipun. Minä olen huomannut, että vaikka neuvolassa mitattu esim. 100-senttiseksi, niin silti lenkkarit jalassa ollut vaikeuksia päästä laittteisiin.. Kun niillä tuntuu olevan se "kenkävara" lisätty niihin mittatankoihin.
Vierailija kirjoitti:
Ajatteleppas nyt. Uskallatko päästää lapsen laitteisiin jonka turvalaitteet on suunniteltu yli 120 cm ihmisille?
No jo nyt on helvetti. Ehkä ne turvalaitteet on kuitenkin suunniteltu niin, että pienempikin niissä pysyisi, mutta varmuuden vuoksi laitteen pituusraja on luonnollisesti korkeampi kuin se todellinen raja.
Kun lapsella on yli 120 cm ranneke nii ei ne sillon sitä mittaile tippaakaan laitejonoissa vaan olettaa että on yli 120 kerran ostettu yli 120 cm ranneke!!
JOs ostan 100-120 rannekkeen niin vaihtaakohan ne sen isompaan (maksamalla välin) jos saakin tai joutuu ostamaan sen yli 120 rannekkeen?
On kyse lapsesi turvallisuudesta.
Vierailija kirjoitti:
Kyllä niissä mitoissa sen verran marginaalia on, että ihan sama turvallisuuden kannalta onko 118, 120 vai 122 cm. Monesti juuri se, onko kovin hoikka vaiko tanakampi lapsi, vaikuttaa paljon enemmän. Turha syyllistää ap:tä, mammat.
Nythän selvisi että lapsi on oikeasti alle 120 cm ja raja on raja.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ajatteleppas nyt. Uskallatko päästää lapsen laitteisiin jonka turvalaitteet on suunniteltu yli 120 cm ihmisille?
No jo nyt on helvetti. Ehkä ne turvalaitteet on kuitenkin suunniteltu niin, että pienempikin niissä pysyisi, mutta varmuuden vuoksi laitteen pituusraja on luonnollisesti korkeampi kuin se todellinen raja.
Jostain se raja nyt vaan on vedettävä. Lapsi on siis todellisuudessa alle rajojen jos kengät jalassa mitattuna on 120 cm.
Riippuu myös siitä, mitä lapsi uskaltaa. Viime vuonna lapsellani oli lintsillä pienten ranneke, mutta se tuntuu ihan turhalta, kun se ei uskaltanut käydä missään. Tänä vuonna oli just yli 120 ja kävi kaikenlaisissa rajuissakin laitteissa. Hoikka lapsi, eikä se mihinkään pudonnut.
niin lapsi kuuluukin mitata kengät jalassa. ihan mittausohjeet on särkänniemen blogissa.
Kyse ei nyt ole siitä että ap olisi väkisin tunkemassa liian pientä lasta isojen laitteisiin vaan siitä että särkänniemessä se hinnoittelu nyt vaan menee pituuden mukaan. (toki myös isossa osassa laitteita sama raja) Yli 120 senttisen ranteessa se pienempien ranneke on arvoton täysin riippumatta siitä mihin laitteisiin äiti päästää.
Jos on kengät jalassa 120 niin väittäisin että särkänniemen mittatikulla on reilusti alle sen. Kysy vielä voiko rannekkeen vaihtaa portilla. Särkänniemen sivuilla on varmasti jotkut yhteystiedot, joihin voi kysymyksen lähettää.
Mitta otetaan kengät jalassa. Noin rajatapauksessa ranneke kannattaa ostaa vasta portilla, koska Särkänniemi ei hyvitä/ota takaisin vääriä rannekkeita (joku yksittäinen lipunmyyjä voi tietysti heltyä, mutta sääntöjen mukaan ei hyvitetä).
Särkänniemessä on erikseen isot laput, joissa muistutetaan, että uusintamittauksia tehdään tarvittaessa useampaankin kertaan päivän aikana. Eli siihen kannattaa oikeasti varautua, että mittaan voi joutua useampaankin kertaan päivän aikana. (Ilmeisesti jotkut "rajatapaus" pituiset ovat huijanneet lipunmyynnissä esim. erikoiskorkeilla kengänpohjilla ja sitten vaihtaneet puiston puolella eri kengät, jolloin pituusraja ei enää täyttynyt tai vastaavasti lipunmyynnissä on seisottu olvet koukussa, jotta saadaa halvempi minihupiranneke)
Rannke pitää olla "oikean koon mukaan" eli yli 120cm lapselle ei saa ostaa minihupi ranneketta sillä perusteella, että lapsi ei kuitenkaan halua/uskalla mennä isompien laitteisiin.
Ajatteleppas nyt. Uskallatko päästää lapsen laitteisiin jonka turvalaitteet on suunniteltu yli 120 cm ihmisille?