Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Unihalvaus

Vierailija
07.07.2016 |

Kuinka moni on kokenut? Siis herää kesken unen, silmät toimii, tietää missä on ja kuka on. Mutta ei pysty liikuttamaan raajoja, eikä puhumaan tai huutamaan. Tähän liittyy voimakas kokemus jonkun pahansuovan läsnäolosta, kuulemma joidenkin kohdalla jokin tuntuu istuvan rinnan päällä, minulla yleensä joku pään takana oleva tuntuu pitävän käsistä väkisin kiinni.

Kestää ehkä jonkun muutaman kymmenen sekuntia mutta on tosi epämiellyttävä kokemus. Pahimmat jäävät mieleen pysyvästi. Itselläni näitä on ollut lapsesta saakka. Jossain vaiheessa keksin kokeilla kyljellään nukkumista selällään nukkumisen asemesta ja siihen ne loppuivat, pari kertaa on tullut kyljelläänkin mutta ei enää moneen vuoteen.

Ihan vaan uteliaisuudesta, kuinka moni muu tunnistaa?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
07.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Unihalvaus lakkasi olemasta pelottava ensimmäisen kerran jälkeen. Olin vähän pettynyt.

Vierailija
2/6 |
07.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hirveä kokemus. Onko kuolema samanlainen? Järkyttävä ajatus. Ei pääse enää kehoonsa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
07.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

On tullut kolmesti. Kai noi on aika normaaleja. Luulis, että kaikki saa joskus.

Vierailija
4/6 |
08.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla lieveni nämä kun luin asiasta ja opin vähän tietämään mistä on kyse. Sen jälkeen kun niitä meinasi tulla, niin muistin aina että ai niin, tämä on sitä , ja sit se menikin ohi. Tosin ihan viime aikoina on vaikuttanut ettei tämä tieto enää toimikaan niin hyvin, että saapa nyt nähdä tuleeko niitä vielä pahemminkin. Yleensä niihin liittyy, etten pysty liikuttamaan kättäni. Nukun usein käsi kasvojen edessä ja halvauksen aikana näen käteni, mutta en pysty tekemään mitään. Muuten olen unissani kyllä melkein aina tietoinen siitä kuka olen, seikkailen unissa ihan ite, olen niissä keskushenkilö. Joskus halvauksen jälkeen tuntuu, että olen yrittänyt äännellä unissani, mutta en ole varma. Ainakaan kukaan ei ole valittanut, että yöllä kuului meteliä. Se pahansuopa olento on joskus jotain mustaa, joka kimpoilee huoneessa, ja liittyy jotenkin siihen etten pysty liikkumaan.

Vierailija
5/6 |
08.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

jaahas, taas aika kokeilla josko tulis halvausta yöllä.

Vierailija
6/6 |
08.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole varma onko ollut... Joskus kyllä tulee kuvaamasi kaltainen olo, mutta luulen, että olen ollut vaan ihan unenpöpperössä vielä tai vaan "melkein" herännyt. Tajuan kuka ja missä olen, mutta en vaan jaksa liikkua tms. Vaikka olisi huono asento ja tekisi mieli kääntyä niin ei vaan onnistu... Vaikea selittää. Jos ne on olleet unihalvauksia niin ei se nyt kamalan pelottavaa ole ollut, lähinnä ärsyttävää.