Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Venezuelalaiset pelkäävät kaduilla henkensä puolesta – ”Ihmiset ottavat vallan omiin käsiinsä”

Vierailija
22.06.2016 |

Venezuelalaiset kertoivat HS:lle, kuinka hätätilaan julistetun maan ruokajonot ja rikollisuus ovat muuttaneet arjen ja ajatukset tulevaisuudesta.

Kahden korttelin päässä Tomás Guevaran kotoa Venezuelan pääkaupungissa Caracasissa on kaksi supermarkettia. Joka päivä kadulla jonottaa noin sata ihmistä, jotka odottavat pääsevänsä kauppaan.

”Jos jonottajilta kysyy, mitä kaupassa myydään, he eivät tiedä. Joinain päivinä kauppa saa tiettyjä tuotteita, seuraavana päivänä toisia”, Guevara kuvailee HS:lle Venezuelasta käsin.

Hätätilaan julistetun Venezuelan tilanne on huonontunut merkittävästi viime kuukausina. Inflaatio on maailman korkein, peruselintarvikkeista ja lääkkeistä on pulaa ja suuri osa kansasta haluaa presidentti Nicolás Maduron eroavan.

Taustalla on maan surkea taloustilanne, johon ovat vaikuttaneet esimerkiksi entisen presidentin Hugo Chávezin kalliit sosiaaliohjelmat ja öljyn hinnan halpeneminen öljytuloista riippuvaisessa maassa. Lisäksi maata kurittaa kova kuivuus, joka haittaa vesivoimaloiden toimintaa ja jonka vuoksi maassa on ollut rajoituksia sähkönjakelussa.

38-vuotias Guevara kuvailee omaa tilannettaan vaikeaksi. Arkkitehtinä työskentelevän miehen työnantajalla ei mene hyvin, ja palkka riittää vain välttämättömiin menoihin. Säästöjä ei ole, eikä äitinsä kanssa asuva Guevara voi edes haaveilla omasta asunnosta.

Muutos on tiukassa: Maduro pitää vallastaan kiinni ja viivyttelee opposition ajamaa kansanäänestystä, jolla hänet voitaisiin panna viralta. Hallitus on epäillyt opposition keräämää 1,3 miljoonan allekirjoittajan kansalaisadressia ja vaatinut satoja tuhansia allekirjoituksia varmennettaviksi sormenjäljin.

Guevaran mukaan säännösteltyjä tuotteita myydään tietyille ihmisille tiettyinä päivinä siten, että osto-oikeuden määrittelee henkilöllisyystodistuksen viimeinen numero. Vaippoja haluavan on esitettävä lapsen syntymätodistus.

Lääkkeiden osalta Guevara kertoo tilanteen olevan vähintään yhtä huono tai huonompi kuin elintarvikkeiden. Britannian yleisradioyhtiö BBC on kertonut venezuelalaisten pyytävän lääkkeitä sosiaalisen median kautta, sillä maan hallitus on kieltäytynyt esimerkiksi Brasilian tarjoamista avustuksista.

Kaduilla on entistä turvattomampaa. Guevara kuvailee, kuinka ryöstäjä voi tappaa auton tai kännykän vuoksi. Busseissa saatetaan ryöstää kerralla kaikki matkustajat ja väkijoukot ryöstävät ruokaa kuljettavia rekkoja liikennevaloissa.

”Kaikki perheen kokoontumiset tai illanvietot alkavat ajoissa ja päättyvät viimeistään kahdeksalta, koska ihmisiä pelottaa kulkea kaduilla. Ennen kaikki juhlat jatkuivat pitkälle aamuyöhön.”

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
22.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Caracasissa asuva Jesús Cadenas kuvailee HS:lle puhelimitse ruokapulaa ja katujen vaarallisuutta lähes sotatilan veroisiksi. Häntä kammoksuttaa nähdä kotimaansa taantuvan alkukantaiseen tilaan.

”Ihmiset ottavat vallan omiin käsiinsä ja esimerkiksi rikollisia lynkataan. Meidän venezuelalaisten on ymmärrettävä, ettei kriisi määrittele meitä vaan se, miten ratkaisemme sen.”

Cadenas on seurannut surullisena, kuinka nuorilla ei enää näytä olevan tulevaisuutta Venezuelassa. 51-vuotias kieltenopettaja on itse muuttamassa Turkkiin työtarjouksen perässä elokuussa. Mukana lähtevät vaimo ja tytär, mutta esimerkiksi omat vanhemmat jäävät Venezuelaan.

”Ammattilaiset lähtevät kauniista maastaan, vaikka täällä voisi olla kaikki tarvittava. Venezuela tarvitsisi niitä ihmisiä, jotka nyt lähtevät: arkkitehteja ja lääkäreitä.”

Cadenas arvostelee sekä Chávezia että Maduroa. Vaikka Chávez teki myös hyviä asioita, Cadenasin mukaan kumpikin presidentti on keskittynyt menneeseen tulevaisuuden kustannuksella.

”Kun valtio on liian iso, kansalaiset kutistuvat kääpiöiksi. Nyt valtio ei voi taata terveyttä, toimeentuloa tai turvallisuutta, ja tilanne huononee joka päivä.”

Ratkaisun avaimet ovat Cadenasin mielestä hallituksen käsissä. Kansanäänestys olisi yksi ratkaisu, mutta varsinainen ongelma on rakenteellinen. Muutos vaatii paljon työtä ja uudistuksia – ja yhteishenkeä.

”Venezuela on kuin iso orkesteri. Johtajan on tehtävä töitä kaikkien eteen, se ei voi keskittyä vain viuluihin tai pasuunoihin.”

Muutto Turkkiin on kova paikka. Cadenasin 21-vuotias tytär Heleny asuu ja opiskelee Yhdysvaltojen itärannikolla Bostonissa, ja hän uskoo päätöksen olleen vanhempiensa elämän vaikeimpia. Kielitaitoisella isällä on aiemminkin ollut mahdollisuuksia lähteä Venezuelasta, eikä tytär olisi koskaan uskonut näkevänsä vanhempien lähtevän.

Heleny Cadenas kertoo puhelimitse Bostonista, ettei hän olisi uskonut näkevänsä Venezuelan vajoavan nykyiseen tilaansa. Hänen suurimmat pelkonsa ovat jo toteutuneet.

Vierailija
2/6 |
22.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihanaa sosialistit, ihanaa!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
22.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

http://www.dailymail.co.uk/news/article-3640941/Super-rich-quaff-champa…

Tässä tämä vassareiden utopia. Kansan rahat valtion kautta ryöstäneet rikkaat vetää skumppaa. Kansa kerää ruokaa roskiksista.

Vierailija
4/6 |
22.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sosialismi toimii.

Vierailija
5/6 |
22.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ihanaa sosialistit, ihanaa!

Monikultuuri tuhoaa euroopan ja suomen

Vierailija
6/6 |
22.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tulee mieleen vasurit (sanders) kannattajat, jotka riehuivat san jose:ssa Trumpin vaalitilaisuudessa meksiko ja punalippuineen. Kuinka tyhmä ihminen voi olla.