Mitä muuta kuin lihaa tai makkaraa voi grillata? Vinkkejä-please!
Koko lähisuku tulee viikonloppuna visiitille. Suuria määriä siis kokkaillaan.
Kommentit (12)
mikä kasvis on erityisen hyvä grillattuna? Käytännön vinkkejä?
Folioon keitettyä perunaa tai kasviksia (pakaste), suolaa, juustoa (vaikka aura, cheddar tms), mausteita. YLIHYVÄÄ!!
Pakastekasvikset kannattaa sulattaa hiukan ennen grilliin laittoa ettei jää raa' aksi/kylmäksi
Munakoisoa, sipulia ja juustoa+ kermaa nyytissä, paprikaa, kesäkurpitsaa, sipulia ja fetaa hiukka kermaa nyytissä.
täytettyjä paprikoita. ja tonnikalafileitä.
leikkaa n. 2-3cm siivuja, päälle hiukan grillauskastiketta ja eiku grilliin. Nam!
Ihanaa lihan lisukkeena.
Hyviä ovat myös herkkusienet; ota jalka pois, tunge " aukkoon" voimakkaan makuista tuorejuustoa ja vähän mausteita. Jos tykkää raskaammasta, niin kääräise pekoniivu ympärille.
http: //www. santamaria. fi/servlet/se. daddy. sm. web. servlets. RecipeServlet?c=4&p=r4a
ja niistä tosiaan saa tehdä mieleisiä vartaita, perunasipulisekoitus nyyttejä folioon, johon kermaa ja tuorejuustoa ja esim. ruokosipulia. ja salaattia paljon. Nam!
Pääseekö kemuihin?
sellaisina vajaan sentin siivuina. Ja kunnon tavaraa, ei sitä lightia (ihan kumista). On aika suolaista ja rasvaista, mutta hyvää tulee! Sopii esim. salaatin lisukkeeksi
Voitele maissi margariinilla tai voilla ja jauha päälle vähän mustapippurirouhetta. Kääri folioon ja anna kypsyä kunnolla grillissä. Anoppi laittaa jotain grillauskastiketta päällä eikä käytä foliota.
Jälkkäriksi voi grillata suklaabanaaneja. Laita banaanit kyljelleen ja ota päällimmäinen kuorisuikale pois. Tunge muutama Fazerin sininen pala banaanin sisään. Tarjoa vaikka vaniljajätskin kanssa.
Vartaita oman maun mukaan.
Maissintähkiä.
Vaahtokarkkeja.