Minkälaiset vaatteet maistraattivihkimiseen
Minkälaiset vaatteet maistraattivihkimiseen sopivat? Haluaisin käsivarret peittoon ainakin kyynärpäihin saakka ja säärissäkään ei ole kehumista niin en niitäkään haluaisi esitellä.
Kommentit (17)
Kuinka paljon aiemmin sinne täytyy mennä? Jos aika on vaikka 10.30 niin mihin aikaan olisi hyvä olla paikalla?
Itse laitan mekon, hieman juhlavamman
Maistraatissa käynti on sama kuin poliisilaitoksella tai verovirastossa käynti. Eli 6 metriä pitkä laahus ja tiara on minimi.
Vierailija kirjoitti:
Kuinka paljon aiemmin sinne täytyy mennä? Jos aika on vaikka 10.30 niin mihin aikaan olisi hyvä olla paikalla?
Itse laitan mekon, hieman juhlavamman
10.29
Mulla oli morsiuspuku, ei kylläkään valkoinen koska oli toinen avioliitto ja miehellä puku. Juhlavuuden jokainen tekee itse. Itse ainakin arvostin tilaisuutta ja pukeuduin sen mukaisesti. Saatiin kivat hääkuvatkin.
Ei mitään väliä. Kyllä ne teidät vihkii vaatteista riippumatta. Ehkä jotain vähän siistimpää laittaisin. Meillä oli molemmilla farkut ja kauluspaita.
Entä kun tilaisuus on ohi? Sieltä vain lähdetään vieraiden kera pois? Vai onko paikkaa jossa tilaisuus napata muutama valokuva jne
Meillä oli juhlavaatteet, olihan kyseessä meidän vihkijuhlamme. Minulla oli vihreä iltaleninki, miehellä harmaa puku. Oli kampaukset ja korut ja kukkakimppu ja sormus. Meillä oli todistajat talon puolesta, ja siihen olin kyllä pettynyt. Kaksi muijaa, jotka sattuivat olemaan vapaana sillä hetkellä. Toisella oli venähtäneiltä jumppavaatteilta näyttävät vaatteet ja toisella rikkinäinen kirjava villapaita. Luulisi, että jos tarjotaan todistajia talon puolesta, siellä olisi kaapissa edes jotain pikkutakkia varattu todistajille. Mutta itsepä halusimme mennä naimisiin ihan vain keskenämme ilman omia todistajia. Mukava ja juhlava tilaisuus se silti oli.
Ei sinne tarvitse mennä kuin korkeintaan 10 minuuttia aikaisemmin. Lyhyellä kaavalla homma hoituu vaikka ruokatunnilla, vaikka oman hääpäivän saakin lakisääteisesti palkalliseksi vapaaksi.
Vierailija kirjoitti:
Entä kun tilaisuus on ohi? Sieltä vain lähdetään vieraiden kera pois? Vai onko paikkaa jossa tilaisuus napata muutama valokuva jne
Voittehan te mennä vaikka puistoon ottamaan kuvia, jos on nätti päivä.
Vierailija kirjoitti:
Pieruverkkarit ja tuulitakki?
Tulee liian kalliiksi ostaa häihin kun en muuten käytä tuollaisia vaatteita.
Kyseisen puljun työntekijänä vastaan:
Paikalle on hyvä tulla kymmenen minuuttia aiemmin ja kuvallinen henkkari mukaan tietysti.
Asu on vapaa: Kaikkea on nähty verkkareista ja Reinoista moottoripyörän ajohaalareihin, lyhyisiin neonvärisiin bailumekkoihin, mustiin korsetti-goottimekkoihin ja valkoisiin klassisiin häämekkoihin. Kunhan parilla on hyvä fiilis vaatteissaan, niin muulla ei väliä. Seremonia on lyhyt ja lopputuloshan se on, mikä ratkaisee; tulee vihityksi.
On se niin pikanen toimitus, että vieläkin naurattaa. Ja paikkana niin ankee, ettei sinne kannata kuvaileen jäädä.
Mulla oli tummat farkut ja t-paita
Vierailija kirjoitti:
On se niin pikanen toimitus, että vieläkin naurattaa. Ja paikkana niin ankee, ettei sinne kannata kuvaileen jäädä.
Juu, en minäkään sinne sen kummemmin tälläytyis, ellei ole jotain juhlatilaa varattuna heti sen jälkeen. Itse vihkimishuone oli kyllä kaunis ja juhlallinen, mutta eihän siellä olla kuin se 10 minuuttia.
Pelkät alusvaatteet ei ole suotavat, mutta kai se niissäkin onnistuu.
Vesirajaminari ilman pikkupöksyjä (muista ajella puska), verkkosukkikset ja muoviset stilettikorkosaappaat (valkoiset) tissit anteliaasti esille nostava nyöritekonahkatoppi, kunnon kiharapilvi, sinistä luomiväriä ja pinkki huulipuna.
Pirjo Porvoost 157 cm/155 kg
Pieruverkkarit ja tuulitakki?