Sukkapuikkokivut ja limaa rv 23+4
Aikaisemmin limaa (kirkasta, venyvää, kuin räkä) on tullut raskaudessa muutaman viikon välein. Viikko sitten limaa tuli kahtena päivänä reilut annokset, nyt taas tänään, ei ihan niin paljoa.
Kaikkien limojen kohdalla on tuntunut vihlaisu jossakin sisällä (kohdunsuulla..?) ja tänään vihlonta on jatkunut etenkin pystyasennossa.
Kovat liitoskivut ovat tuttuja, niiltä tämä ei tunnu.
Kyseessä toinen raskaus. Ensimmäisestä en muista limaa tai tällaista kunnon tuikkimista ennen viimeistä kolmannesta.
Löytyisikö jotakin vertaistukitsemppirauhoittelua?
Kommentit (11)
Sieltä toisesta päästä :D Ei nenästä.
Ja näitä vihlontoja on tullut siis tänään paljon, en ole hirmuisesti edes uskaltanut olla pystyasennossa. Niitä tulee myös levossa.
Hyi.. Valita lääkärille. Täällä et onnistu kuin ällöttämään ihmisiä.
Soita synnärille, ultraan tarkistukseen.
Soittaisin synnärille, kyllä he tietävät pitääkö lähteä näytille vai ei. Jos ei muuta, niin itse ainakaan et menetä yöunia miettimällä, että olisiko kuitenkin pitänyt soittaa, mitäs jos synnytys alkaa, uskaltaako tässä nukkua.
Itsellä ollut samoin, määrättiin vuodelepoon ja vauva syntyi rv 37+4.
Samanlaisia sukkapuikkokipuja oli mulla puolivälin jälkeen toisessa raskaudessa eivätkä kuitenkaan olleet aiheuttaneet muutoksia missään. En sitten tiedä tai muista, miksi niitä tuli, mutta ikäviä olivat! Limaa en nyt omalta kohdalta muista, mutta kyllä soittaisin itsekin synnärille. :)
Voisitko laittaa tänne kuvan tuosta limasta, että millaista se on?
Öh? Mistä tuo lima tulee? Nenästä?