Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

rv 19 syke kuuluu dopplerilla mutta ei liikkeitä, pitääkö olla huolissaan?

Vierailija
30.05.2016 |

Muutaman kerran oon tuntenut jotain pientä muljahdusta, mutta mitään kunnon liikkeitä en, nuokin tuntemukset menisi kevyesti suoliston piikkiin... Nyt on kuitenkin jo rv 19 joten eikö liikkeet pitäisi tuntua? Muuten hajoisi pää huolesta, mutta dopplerilla kuuluu syke. Joten, jos syke kuuluu mutta ei tunnu liikkeitä, voinko rauhoittua? 😯 Kiitos jos joku osaa auttaa, seuraavaa ultraa pitää vielä vähän odottaa.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
30.05.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voit rauhoittua. Vauvoja on erilaisia. Äitini esim kertonut isosiskostani että hyvä kun tunsi 10 liikettä koko raskauden aikana. Ihan terve ja täysijärkinen nainen tuo isosisko näyttää olevan :) Voithan mennä vaikka yksityselle ylimääräiselle ultraäänelle jossa tarkkailtaisiin nimenomaan liikkeitä.

Vierailija
2/7 |
30.05.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla tuntui ekat liikkeet vasta 20+ viikolla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
30.05.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla istukka takaseinassa ja katilokin rakenneultrassa sanoi etta tunnet varmaan jo kovasti liikkeita mutta jouduin sanomaan rv 20 etta en kylla ole viela mitaan tuntenut.

No rv 20 lopussa tuntui ensimmainen nykahdyn kun istuin sporassa matkalla toihin. Ensimmaiset liikkeet tuntuivat vaan jos mulla oli tiukat housut jalassa ja istuin aloillani ja liikkeita ei todellakaan tuntunut joka paiva. Siksi olikin ihan mun mielenterveyden pelastus etta oli doppler jolla kuuli sydamen mutta sen kautta kylla kuuli niita liikkeitakin (potkuja suoraan doppleriin ja onhan sekin liike kun sydamensyke katoaa ja loytyykin pian taas eri kohdasta mahaa)

Nyt on rv 28 ja vasta nyt oikeastaan olen alkanut tuntea liikkeita joka paiva saannollisesti parin viikon ajan. Edelleen tunnen liikkeita aika vahan joka joskus huolestuttaa ja olen kaynytkin pari kertaa ylimaaraisessa ultrassa kun huoletti kovasti mutta hyvin vauva potki mut en vaan tunne kaikkia liikkeita. Kaikilla vaan ei ole niin herkka vatsa tuntemaan :D

Vierailija
4/7 |
30.05.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole mitenkään epätavallista että liikkeet alkaa tuntua vasta rv 20 ja 25 välissä! Jotkut sitten tuntee jo paljon aikaisemmin, usein ensimmäisessä raskaudessa kestää kauemmin ja seuraavissa tuntee jo aikaisemmin kun tietää mitä odottaa ja miltä ne ensimmäiset liikkeet tuntuu. Vauvalla on varmasti kaikki hyvin, rauhoitu ja nauti kesästä ja raskaudesta :)

Vierailija
5/7 |
30.05.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos istukka etuseinässä niin saattaa mennä pitkääkin että ensimmäiset liikkeet tuntuu. Kannattaa ap tarkistaa neuvolakortista istukan sijainti. Itsellä se on ainakin merkitty sinne.

Vierailija
6/7 |
30.05.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos vastauksista 😊 Minunhan piti siis ottaa raskaudessa ihan löysin rantein eikä stressata turhia, mutta nyt on mitkä lie äidin vaistot heränneet ja oon kaikesta huolissani. Nyt taidan vetää syvään henkeä, rauhoittua ja mennä aurinkoon istumaan 😄ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
30.05.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän ne liikkeet vielä kovin kummosesti tunnu noilla rv:lla, puhun siis itsestäni. Ei mulla maha kääntynyt tyyliin nurinpäin, enkä ikinä nähnyt vauvan jalkaa piirtyvään mahaan niin kuin moni kertoi. Mielestäni lapsi ei ollut kova rylläämään tuolla mahassa myöhemminkään. Tunsin ensimmäiset varmat liikkeet n. 17-18 vkolla, sitä ennen epäilin vaan tuntevani, vaikka olihan ne liikkeitä jo aiemmin