onko suhteessa toisen haukkuminen, ja mitätöinti henkistä väkivaltaa?
Kommentit (6)
vaan suutuspäissään tulee sanottua asioita joita ei tarkoita? ja silti taas jossain vaiheessa haukkuu uudelleen. ap
ja erityisesti " omasta mielestään täydelliset" narisistit harrastaa sitä toisten haukkumista ja syyllistämistä...
Eli tiedostaa olevansa typerä, on selvästi vähentänyt sitä ja pyrkii kommunikoimaan kokoajan useammin järkevästi ja rakentavasti. Eli siis, onko haukkuminen oikeasti selkeästi vähentynyt ja on mahdollista, että lähiaikoina pääsee tavasta kokonaan eroon? Jos vaan haukkuu ja pyytää anteeksi ja haukkuu ja anteeksi, niin se ei todista, että mies ymmärtää yhtään toimivansa väärin.
 tässä:
 - Sandy Hotchkiss " Miksi aina minä" ( narsistien puolisoille)
 - Pia Kaulio " Naimisissa narsistin kanssa" (narsistien puolisoille)
 - Huusko Mari " Halllintaa vai huolenpitoa"
 - Laura Day " Eläköön kriisi"  eroaville eronneille erityisesti ja kaikille kriiseissä oleville
 
 mutta haukkuminen... riippuu minusta siitä mihin se kohdistuu. Jos se kohdistuu toisen persoonaan tms. niin on, mutta jos kyse on teoista " taas jätit viemättä auton pesuun vaikka eilen lupasit "  on vähän eri asia.
 Tietenkin sittenkin on kysyttävä onko mitenkään aiheellisia syytöksiä vai jotenkin keksittyjä tai ylettömästi paisuteltuja..
joten suosittelen: jätä se. Ei se lopeta sitä ikinä.