Lue keskustelun säännöt.
Kertokaa, miten yhteiskunta hyötyy?
05.05.2016 |
Suomessa yhteiskunnan rahoilla saa opiskella asioita, joita minä pidän enemmän harrastuspohjaisena puuhana, kuin yhteisöä hyödyttävänä.
Indoeuropeistiikka? Katalonialainen filologia? Kreikan kieli ja kirjallisuus? Elokuva- ja televisiotutkimus?
Kommentit (2)
Tuskin noita kovin moni opiskelee. Ja ihan hyvä vaan, ettei kategorisesti kielletä minkään opiskelua, kun ikinä ei tiedä, mistä uusi Nokia syntyy.
Joku elokuvatutkija saattaa hyvinkin päästä kärryille siitä, mitä hyvän elokuvan tekemiseen vaaditaan, ja kohta meillä on joku suomalainen Avatar, joka tuottaa 3 miljardia rahaa, jolla voitaisiin pyörittää Helsingin Yliopistoa seuraavat 5 vuotta.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Eipä juuri mitenkään. Onneksi noita höpöhöpöalojen aloituspaikkoja on yleensä vain kourallinen. Isompi ongelma ovat jotku generalistialojen maisterit. YTM, HTM ja VTM jne joille ei tahdo järkeviä työpaikkoja enää löytyä ja koulutusmäärät ovat aika suuria.