Ripsiväri leviää
Eli olen kokeillut monia eri ripsivärejä ja kaikki levivät alaluomelle. Miten leviämisen voisi estää?
Kommentit (8)
Itse käytän vain vedenkestäviä. Ei ole tuota ongelmaa.
Ainoat, jotka minulla pysyvät siistinä, ovat Sensain ja Cliniquen lämpimällä vedellä poistettavat ripsarit.
Tiedäthän nämä lämpimällä vedellä poistettavat? Sensai 38, Clinique Lash Power, Blinc, Estee Lauder ym? Lumenellakin taitaa nykyään olla sellainen. Eivät leviä ainakaan samalla tavalla kuin tavalliset ja "vedenkestävät", korkeintaan pieniä hiutaleita tippuu alaluomelle kun ripsari on hiukan vanhentunut. Sama ongelma itselläni ja on tullut jonkun verran noita kokeiltua.
Juu vedenkestävää olen kokeillut. Nyt on käytössä tuo sensai, sekin leviää :/ Pitää kokeilla tota alaluomen puuterointia!
AP
Älä laita rasvaista päivävoidetta jolloin laitat ripsiväriä. Mikäli kasvosi ovat kuivat, laita rasvaisempaa voidetta vain poskipäille yms, ja muualle sitten rasvatonta, geelimäistä kevyttä päivävoidetta. Monet silmänympärysvoiteetkin ovat aika rasvaisia, välttäisin niitäkin.
Itselläni on aika pienet silmät, ja kaiken lisäksi sellaiset mantelinmuotoiset olematotmilla ylä- ja alaluomilla. Oikein sellaiset itä-Suomalaisen mongolialaiset. Tähän kun ynnää helposti rasvoittuvan ihon, leviää mullakin ripsivärit. Vältän leviämistä ainakin duunipäivän pituisen ajan käyttämällä kasvoihin rasvoittumista vähentäviä päivävoiteita, erityisesti luomiin ja silmien alle (täällä hetkellä SebaMedin mattapäivävoide apteekista) ja ehdottomasti laadukasta ripsiväriä. Markettiväreistä parhaimpia minusta ovat MaxFactorin Masterpiece Waterproof sekä IsaDoran lämpimällä vedellä lähtevä "vedenkestävä", se liila purnukka. Ei-markettituotteista (stocka!) löytyy lähes yksinomaan rapistumatotmia värejä Diorilta, EL ja Shiseido.
Puuteria alaluomella toimii lähinnä niin, että se ottaa kiinni irronneet ripsivärihiutaleet, jolloin ne on helppo pyyhkiä pois kun ne eivät liiskannu suoraan ihoon tai meikkivoiteelle. Puuteri myös imee itseensä ihon omaa rasvaa. Minusta puuterointi on vähän oireen hoitoa eikä niinkään itse ongelman korjaamista. Toki sipaisu puuteria silmpien alle on ihan hyvä viimeistely sitten aivan lopuksi.
Vesiliukoinen ripsari pysyy vedenkestävää paremmin, jos on rasvaiset silmäluomet.
Oikeasti se mikä toimii rasvoittuvalla iholla on nro 4:n mainitsevat yli 38 asteisella vedellä lähtevät. Ne eivät lähde jos silmät vuotaa, koskakyynelneste ei ole tarpeeksi lämmintä, ja rasvalla ne eivät lähde mihinkään, joten ihan sama vaikka olisi rasvainen iho tai rasvaista peitevoidetta silmänympäryksillä.
Eikä ole pakko ostaa noita kalliita luksusmerkkejä, esim. IsaDoralta ja L'Orealilta löytyy ihan marketista noita tuotteita.
Ootko kokeillut vedenkestäviä kans? Jos sulla on kauhean rasvainen iho ja leviäminen johtuu siitä niin sitten ei vedenkestäväkään pidä, koska rasva on se, joka parhaiten liuottaa meikin pois. Sitten voisit koittaa alaluomen puuterointia ellet tätä muutenkin tee?