Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Pikaliimaa farkuissa - saako millään pois?
25.04.2016 |
Tytär tuli perjantaina koulusta pikaliimaa farkuissaan, kolikonkokoinen ja muotoinen läntti tuossa reidessä eli ihan näkyvällä paikalla. Onkohan tuota mahdollista jollain liuottaa pois? Vai pitääkö liimata vanhanaikaisesti joku paikka päälle ;)
Kommentit (5)
Ok, kiitos. En sitten rupea mihinkään bensiiniliuotushoitoihin...
ap
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija kirjoitti:
Ok, kiitos. En sitten rupea mihinkään bensiiniliuotushoitoihin...
ap
Bensalla lähtee farkuista väri, mutta liima jää kuituihin.
Nro 1
Ëi se pikaliima ole mitään tapettiliisteriä, joten kovettunut liima ei enää millään liukene ja lähde irti. Kankaassa se on vielä imeytynyt kuituihin, joten irti ei lähde kuin saksilla.
Alue: Aihe vapaa
Ei se lähde millään. Minä sain puolen kämmenen kokoisen superliimatahran puuvillatakkiini enkä ole saanut sitä irti edes hiekkapaperilla. Yritin jopa värjätä mustan takin mustemmaksi, jotta jollain ihmeellä tahra olisi muuttunut vähemmän näkyväksi, mutta ei se muuttunut. Superliima on syystäkin superliimaa. Tahra on kaiken lisäksi hihassa juuri sellaisessa paikassa, että näyttää siltä kuin olisn pyyhkinyt siihen nenäni. Vanhanaikainen paikka lienee toinen vaihtoehdoista; se toinen on "heippa".