Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kyselin papan sotapäiväkirjojen hintaa, museo sanoi niiden olevan Suomen

Vierailija
21.04.2016 |

valtion omaisuutta, että ne kuuluisi oikeastaan heille, eivätkä todellakaan maksa niistä mitään.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
21.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

0/5

Vierailija
2/4 |
21.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei mikään museo niillä muutenkaan mitään tekisi, joku tutkija sen sijaan saattaisi kiinnostua... Mutta tuskin maksaisi mitään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
21.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Valtion omaisuutta eivät ole mutta ei museot tuollaisista maksa. Esim.maakunta-arkistoihin voi lahjoittaa yksityisiä dokumentteja säilöön&tutkimuskäyttöön mutta ei sielläkään niistä mitään rahaa saa :D Etenkään kun sotien aikaiset eivät ole mitenkään harvinaisia dokumentteja. Keskiaikainen olisi.

Vierailija
4/4 |
21.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ovat ehkä ymmärtäneet väärin. Olet ehkä kaupustellut jotain henkilökohtaista sodan aikana kirjoitettua päiväkirjaa? Yleensä kun puhutaan sotapäiväkirjoista tarkoitetaan niitä järjestelmällisiä raportointeja jotka on sodan aikana tehty eri joukko-osastoissa. Ne on kansallisarkistossa ja kuuluvat tosiaan valtiolle. Niistä saa kyllä kopiot itselleen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme seitsemän neljä