Isot juhlat kesällä - musiikista ongelma?
Meitä on kolme juuri 30 vuotta täyttänyttä ja aiomme pitää isohkot juhlat kesällä yhden kotipaikalla maalla. Olen ottanut selvää kaikenlaisista järjestelyistä ja lupa-asioista, jotka tulee hoitaa, mutta nyt mietin, tuleeko musiikin soittamisesta ongelma. Lähimmät naapurit asuvat puolen kilometrin päässä, ja heidän kanssaan pitänee käydä juttelemassa kasvotusten. Musiikki kuitenkin kantaa pitkälle ja mietin, että voiko virkavallan kanssa tulla ongelmia läpi yön soitettavan musiikin takia, vaikka lupa-asiat yms. ovat kunnossa?
Kommentit (7)
Lupa-asiat? Tekijänoikeuskorvauksia ei tarvitse maksaa jos on kyse yksityisestä perhejuhlasta.
Tuskin tulee ongelmaa jos ei melu ketään haittaa.
Kysy viranomaistaholta suoraan.
Mitkä ihmeen lupa-asiat? Kuinka paljon teille tulee porukkaa? Me järkättiin kolmekymppiset ja juhlittiin 35 hengen voimin yksi viikonloppu maalla, ei siinä lupia keneltäkään kyselty.
Musiikki ei kyllä kovin pitkälle kanna, mutta nykyisen ns. musiikin basson jumputus kyllä kantaa kilometrienkin päähän, jos käytetään esim. isoja kaiuttimia ja vahvistimia. Naapureiden kanssa lienee syytä keskustella ja lopettaa musiikin soitto puolen yön aikaan.
Ps. En ole itse koskaan ymmärtänyt miksi nykyisin musiikin volyymi on niin oleellinen asia kuin se tuntuu olevan.
Herra 57
Naapuri tiiviillä omakotitaloalueella piti viime kesänä isohkot pihajuhlat livebändin kera. Kyseli lähinaapureilta onko äänekäs (humppa)musiikki klo 18-22 ok. Meille oli ok ja ilmeisesti muillekin, koska juhlivat musiikin kera tosiaan siihen 2200 sharp. En jälkikäteenkään kuullut, että kukaan olisi miuruttanut. Hyvä näin. Mitään lupia ei heillä tietääkseni ollut. Mutta kannattaa kysellä poliisilaitokselta. Kyllä ne kertovat senkin, jos ei lupia tarvitse eli ei siitä yhteydenotosta viranomaisiin mitään haittaakaan ole.
Voi elämä. Me ollaan pidetty kesäjuhlat joka kesä jossa on nupit kaakossa joskus puoleenyöhönkin. Ja ihan Helsingissä asutaan pientaloalueella.
Juhlista kyllä ilmoitamme etukäteen ja toivotamme naapuritkin tervetulleiksi. Eivät ole tulleet, mutta eivät ole valittaneetkaan.
Jos sitä nyt kerran vuodessa on juhlat, niin kuka kehtaa valittaa??
Periaatteessa teillä pitäisi olla (ja noilla yllä vastanneilla myös olisi pitänyt olla) lupa tuohon meluun. Eli samanlainen kuin festareilla pitää olla. Soita poliisilaitokselle ja kysy miten toimia. Kansankielessä se on ihan melulupa/ huvilupa, mutta eiköhän sillä ole joku hienompi virkamiesnimikin olemassa... Sille on sitten joku kellonaikaraja, jota teidän pitää noudattaa. Näin pidätte huolen siitä, että poliisit ei tule paikalle ainakaan ennen tuota kellonaikaa.
Eikö ole ollut samanlaisia tilanteita kellään? Tai ketään asiantuntijaa? En ole saanut tähän tyhjentävää vastausta miltään suunnalta. :(
-ap