Miksi halutaan pitää häät ulkomailla ?
Pikkusiskoni on saanut loistavan idean : häät Italiassa. Nyt on tehnyt pari matkaa Italiaan vaan että käy katsomassa paikkoja. Häät ovat kustannussyistä syyskuussa ja koko perhe odotetaan tulevan.
Meillä on 3 lasta, kesälomat miehen kanssa vuoronperään jotta lapsilla on joku kotona, lisäksi ovat juhannusviikon mummolassa.
Sisko on niin täynnä häitään, tietenkin. Sanoin heti kun sanoi sanan Italia me emme tule osallistumaan .
Pitäisi lähteä jo torstaina, aamusta jolloin olisi perjantaina tutustumisillallinen, lauantaina häät ja kotiinlähtö .
Katsoin lentohintoja nyt, n 1/2 v aikaisemmin, meidän perheen lennot maksaisi 1500 e plus autovuokra plus majoitus plus lahja. Minulla on sille reilulle torille tonnille muutakin tekemistä ja tietty pari palkatonta vapaapäivää joudutaan myös ottamaan.
Sisko itkee ja on dramaprinsessa, kukaan ei välitä jne.
Vanhemmatkaan eivät tule, isäni kunto ei kestä pitkää lentoa ja äiti ei halua jättää isää yksin kotiin pitkäksi aikaa. Äitini ei ole ikinä matkustellut, äitini ei puhu kieliä, joku saisi pitää hänestä huolen 24/7.
Ajattelin heikkona hetkenä lähtisin äitini kanssa kaksin mutta prinsessa vaatii kaikkien pitää tulla.
Pitäkää häitänne vaikka kuussa mutta älkää napisko jos vieraat eivät sinne tule.
Lahjat... Kuluja alettiin sitten jakamaan. Sisko ehdotti jos me maksamme perjantain lounaan, muuta häälahjana ei sitten tarvitse. N 100 hlöä on kutsuttu, lounas maksaa ? 30-50 e hlö. Aloin nauraa.
Kysyin muistaako mitä sisko antoi meille aikoinaan lahjaksi ? Antoi lahjakortin jossa lupasi viedä ulos syömään 1 v hääpäivän kunniaksi. Sisko on näissä mainio, lupaa mutta ei toteuta. Me käytiin mieheni kanssa pizzalla ja lähetin siskolle laskun, olikohan 20 e, itse ei päässyt mukaan ja ei ( tietenkään ) ikinä laskua maksanut.
Kysyin onko ok lupaan maksaa ja en sitten maksa ?
Tää häät ulkomailla on selkeästi joku buumi, mutta paljonko on niitä jotka jäävät rannalle ?
Kommentit (16)
Jos sukuni ei olisi erityisen varakas ja jostain syystä haluaisin ehdottomasti pitää häät ulkomailla, olisi mielestäni MINUN velvollisuus maksaa vieraiden lennot ja jonkinlainen majoitus
Voi pitää ulkomailla, mutta usein sitten ihan pienellä porukalla tai ilman vieraita. Itse asutaan ulkomailla mutta tultiin Suomeen pitämään häät. Eka idea meillä oli tosin häät+häämatka karibialla ilman vieraita. Hyvin meni meillä näin ja häämatkakin tuli erikseen tehtyä.
Itse en viitsisi vaivata vieraita sillä että pakotetaan matkustamaan, esim monelle perheelliselle hyvin hankalaa.
Mutta muuten kiva idea siskollasi 😊
Sanot vain, että kiitos, tullaan mielellään, kunhan sisko lähettää sulle lentoliput ja maksaa myös hotellin. Lahjaksi viet lupauksen kustantaa 1-vuotishääpäivän illallisen valitsemassasi paikassa.
eikö ne ole usein ihmisille joilla ei ole paljon kavereita? Siskosi toiminta ihmetyttää kun ette ole eliittisuku.
Sano siskolle, että idea on ihan kiva ja hieno, mutta niistä tulisi tosi pienet häät suomalaisen suvun osalta. Mietin vaan, että ketkä ne 100 henkilöä olisivat siellä lounalla. Onko sulhanen Italiasta? Jos ei, en todella usko, että 100 vierasta on lähdössä sinne. Ehkä 10, korkeintaan 20. Ehkä ei kukaan...
Sen takia että vain rikkaimmat tulisi paikalle.
Mun mielestä tuo häät ulkomailla- buumi on jo laantunut. Nykyinen trendi taitaa olla "ei ollenkaan häitä", "häät salaa maistraatissa" tai "rennot puutarhabilehäät". Häät ulkomailla on tietenkin kiva idea JOS
1. itsellä on varaa maksaa kaikkien lennot ja majoitukset
TAI
2. suku on niin varakas että joku lento+majoitus sinne tänne ei tunnut missään
TAI
3. niihin häihin osallistuu vain morsiuspari itse
Jos vihaat siskoasi yhtä paljon kuin aloitus antaa ymmärtää, miksi edes harkitset häihin osallistumista.
Mieheni on amerikkalainen ja häät pidettiin täällä myös. Kuitenkin otin velvollisuudekseni maksaa suomalaisten ystävieni lennot ja majoituksen. Enkä todellakaan loukkaantunut jos joku ei päässyt/uskaltanut tulla.
Onko siskon mies italialainen ja iso osa vieraista hänen puoleltaan jos tulossa on kuitenkin sadan hengen häät? Kahden kulttuurin suhteissa se on vähän pakko päättää kumman kotimaassa juhlat on ja sitten tyytyä siihen, etteivät kaikki matkustavan suvun puolen vieraat välttämättä pääse paikalle.
Miksi tuo sisko ei voi mennä häämatkalle sinne Italiaan ja viettää häitä Suomessa? Ilmeisesti sulhanen on myös suomalainen, eli mitään järkeviä perusteita Italiassa pidettäville häille ei edes ole.
Ei kyllä olisi varaa tai mahdollisuutta tuollaisiin häihin osallistua, vaikka kuinka pidän matkustelusta Italiassa ja lomailusta. Kesälomat ovat meillä kieraviä, eikä niiden ajankohtaan voi vaikuttaa. Palkatonta ei moisen syyn takia saa. Liian kalliit häät vieraille.
Vierailija kirjoitti:
Sano siskolle, että idea on ihan kiva ja hieno, mutta niistä tulisi tosi pienet häät suomalaisen suvun osalta. Mietin vaan, että ketkä ne 100 henkilöä olisivat siellä lounalla. Onko sulhanen Italiasta? Jos ei, en todella usko, että 100 vierasta on lähdössä sinne. Ehkä 10, korkeintaan 20. Ehkä ei kukaan...
Sulhanen on ihan naapuripitäjästä, Italiaan ei ole mitään sidettä, muutamia kertoja ovat lomaa viettäneet ja nyt nämä etsintäreissut.
Jossain vaiheessa, kihlojen jälkeen sisko puhui morsiamen vanhemmathan maksavat häät. Isäni joutui sairaseläkkeelle vajaa 60 vuotiaana, äitini oli konttorirotta, eläkkeet eivät ole hyvät kummallakaan. Kerroin me maksoimme häät ihan itse, et voi vaatia vanhemmilta rahoja mitä heillä ei ole. Onneksi on siitä ajatuksesta päässyt, tosin sulhasen vanhemmat ilmoittivat he eivät maksa mitään, tyttärensä häät ovat maksaneet.
Ehkä se 100 henkeä, ylikin on kutsuttu, mutta montako tulee, se on epäselvää. Koska äitini ei halua lähteä, minulta lähti se viimeinen ole nyt kiltti perheelle ja lähde vaihe pois.
Tietty ikävää se siskon kannalta on ettei kukaan perheestä ei tule, mutta minua ei nyt vaan yhtään kiinnosta yksinkään lähteä vain velvollisuudesta.
Vierailija kirjoitti:
Miksi tuo sisko ei voi mennä häämatkalle sinne Italiaan ja viettää häitä Suomessa? Ilmeisesti sulhanen on myös suomalainen, eli mitään järkeviä perusteita Italiassa pidettäville häille ei edes ole.
Ei kyllä olisi varaa tai mahdollisuutta tuollaisiin häihin osallistua, vaikka kuinka pidän matkustelusta Italiassa ja lomailusta. Kesälomat ovat meillä *kieraviä, eikä niiden ajankohtaan voi vaikuttaa. Palkatonta ei moisen syyn takia saa. Liian kalliit häät vieraille.
*Siis kiertävät lomalistat.
Joo-o, tämä ongelma tulee aikanaan aiheuttamaan päänsärkyä. Oma mies on britti...
Ap, sano siskollesi ystävällisesti miten asia on, ettei ole varaa eikä mahdollisuutta lähteä. Osta kiva häälahja ja anna se heille sitten aikanaan. Noista häistä tulee vielä iso pettymys, kun vieraslista kutistuu kutistumistaan. Voi olla, ettei paikalle tule ollenkaan läheisimmät ihmiset, joten aika oudot häät kourallisen tuttavia läsnäollessa. Huh...
No hulluhan toi sun sisko on.