Miten saa hiusvärin pois?
Minulla oli ihan vaalea tukka, johon laitoin tummanviolettia sävyttävää hoitoainetta. Tuubissa luki, että tuote kestää hiuksissa 3-4 pesua. En ole laskenut pesuja, mutta uskon ylittäneeni moninkertaisesti kyseiset lukemat, koska väri on ollut hiuksissani kaksi kuukautta.
Toki se on kulahtanut järkyttävän rumaksi vaaleanpunaruskeakeltaiseksi (ei mikään cool vaaleanpunainen tai harmaa, jotka nyt ovat trendikkäitä). Haalistuminen loppui niiden ekojen pesujen jälkeen. Kulahtanut väri ei ole lähteäkseen.
Haluaisin joko vaaleat ja vaaleanruskeat hiukset. Oma värini on keski/tummanruskea.
Kuinka pääsen eroon tästä väristä? Mitään koti-poppaskonsteja? Pitäisikö käyttää vaalentavaa hiusväriä tai värjätä vaaleanruskeaksi? En ole täysin varma kummankaan toimivuudesta.
Ja ei, en aio mennä kampaajalle, vaan hoidan tämän kotona.
Kommentit (7)
Hiusväri lähtee askorbiinihapolla. Sekoita sitä teelusikallinen-ruokalusikallinen syväpuhdistavaan shampooseen ja hiero hiuksiin. Pidä hiuksissa 20min, sauna tehostaa vaikutusta.
Jos tämäkään ei toimi, niin ColourB4 Sokokselta. Todennäköisesti Regular on riittävän väriä poistava. Tämä ei siis ole värinpoisto eikä vaalennus, niitä ei kannata käyttää kuin vasta viimeisessä hädässä, jos silloinkaan.
Sitruuna/ruokasooda seosta tilkalla vettä. Ohjeita löytyy googlettamalla.
Kotikonstein siitä tulee mitä tulee. Vaalentavaa hiusväriä ei olekaan, vaan kyseessä ei ole silloin värjäys vaan vaalennus. Helpoiten nykyisen värin saa tietysti peittoon laittamalla tummempaa päälle. Tummempi juurikasvuhan sieltä pukkaa joka tapauksessa koko ajan esiin, joten siinäkin mielessä omaa väriäsi lähempänä oleva väri olisi parempi.
Askorbiinihappo on siis c-vitamiinia, säilöntäainetta, jota saa muutamalla eurolla apteekista, sillä olen monta kertaa vaalentanut liian tummaksi menneen hiusvärin onnistuneesti.
-2-
Joku muistaakseni Colour B4 ainakin auttoi mulla todella hyvin. En tosin tiedä myydäänkö sitä enää.
Laita sitruunaa värinpoistoksi ja teetä ruskeata tuomaan?