Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Paistopisteet tyhjinä- Suomalaiset eivät luovu vehnäsestä

Vierailija
15.03.2016 |

Yritin ostaa perunapiirakoita, no oli- tyhjä laari, ei sitten edes riisipiirakoita eikä minkäänlaisia sämpylöitä. Menin pullahyllylle josta toivoin löytäväni rahkapullapitkon mikä oli tarjouksessa. Tämä siis Cittarissa missä pitäisi olla päivän tarjouksia jäljellä vielä klo 13. Mitä tästä opimme : Suomalainen syö kovaa rasvaa, vehnää, sokeria,suolaa ja kaikkea höttöä mitä halvalla myydään. Saarioisten pizza piccolo oli myyty loppuun yhdessä päivässä. 1 e, kpl. Mihin aikaan köyhän pitäis mennä ostoksille että saisi edes jotain mammuttitarjouksia ? Ja kyllä, syön paskaa koska muuten olen nälissäni ja kuolen. Cittarissa käynti on melkein yhtä nöyryyttävää kuin ruokajonossa käyminen.

Kommentit (5)

1/5 |
15.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

No eipä, kun Puska ja muut viralliset tahot jauhaa viljan hyödyllisyyttä. 6 palaa leipää ja maitoa päälle, ja kansa lihoo ja sairastaa.

Vierailija
2/5 |
15.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Köyhyys ei ole mikään syy syödä paskaa. Hävettää että joku edes kehtaa sanoa noin :D Ja ne pullapitkot ovat aivan kamalia, joskus piiiiiitkästä aikaa ostin tarjouspullapitkon ja se oli elämäni viimeinen, hyi!

Mahdolliset allergiat ja ruokarajoitteet huomioon ottaen, kannattaisiko opetella syömään kunnolla? Munakasta, johon vaikka paprikaa sekaan, kasvissosekeittoa tai muuta keittoa, makaronilaatikkoa (ei erityisen terveellinen ruoka mutta silloin tällöin ihan ok.) Jauheliha ei ole kallista, siitä pyöräyttää hetkessä lihapullat tai pihvejä, jos ei ole kasvissyöjä.

Minua henkilökohtaisesti ällöttää kaikki vehnämössöt, kuten esim. pizzat, hampparit, ne karseat valmispullat sun muut. Yleinen olotilani parani varmaan 90% jättämällä ne ällöttävät valkoiset vehnät kauppaan ja siirtymällä täysjyvätuotteisiin.

Vähälläkin rahalla saa kunnon ruokaa, kun vain viitsii. Älkää käyttäkö köyhyyttä tekosyynä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
15.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokeilepa huvikses, miten paljon maksaa leipoa oikeaa leipää ja kunnon vehnänen ihan itse.

Paljon halvemmalla pääset ja paljon parempaa saat itse leipomalla.

4/5 |
15.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älkää syökö vehnää!

Vierailija
5/5 |
16.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä tekee suomalaisista niin erityisiä, ettei pitäisi syödä vehnää, sillä se on maapallon viljeltyin ja käytetyin vilja. Ja moneen muuhun verrattuna, suomalaisten vehnän käyttö on vain keskitasoa.

Maailman laajuisesti katsottuna, suomalaisia taitaa viirata päästä, kun pitävät vehnää käyttökelvottomana.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kahdeksan viisi