Selkää särkee niin perkeleesti, miten työkuntoon huomiseksi?
Mulla on toisinaan selkäkipuja, ne alkoivat pari vuotta sitten töissä tapaturman seurauksena. Nyt selkä on niin kipeä, että ikinä ei ole tällaista ollut. Kävelen kuin vanhus ja joka asennossa sattuu. 600 mg Burana helpotti parin tunnin ajan, sitten särky palasi. Illalla ennen nukkumaanmenoa otin kaksi Sirdaludia, ne ovat yleensä edes vähän helpottaneet, vaan ei nyt. Kohta laitan Voltaren-geeliä. Mitään liikuntaa ei jaksaisi harrastaa kun särky on niin kovaa. Kuinka hemmetissä mä pääsen aamulla töihin? Saikkua en haluaisi ottaa, kiire viikko tulossa ja mua tarvitaan. Mut pakko ehkä mennä lääkäriin aamulla, niin kovaa sattuu. Millä tätä sais lievitettyä kotikonstein? Kiitos kun sai avautua.
Kommentit (12)
Kiire viikko tulossa-lässytykset hel*ettiin ja lääkärille+sairaslomalle.
Burana 600 mg x 4, Sirdalud ohjeen mukaa ainakin yöksi. Sauvakävelyä useita kertoja päivässä. Töissä seisot ja kävelet ja jos ei noilla ala helpottaa, menet lääkäriin plus jatkat kävelyä. Selkäkipu ei helpota makaamalla.
Äh, en vaan haluaisi olla sairaslomalla kun töistä on muutenkin porukkaa pois ja sijaisia ei oikein löydy :/ Ja niin, ei selkäkipuun taida lepo auttaa... Kiitos kolmoselle vinkeistä. Kävelysauvoja ei ole, mutta ehkä mä pääsen pienen lenkin paarustamaan ilmankin. -ap
Kunnon särkylääke, sitten maate lattialle, jalat esim tulin päälle 90 asteen kulmaan. Vartti ainakin siinä. Sitten jalat lattialle, sisäänhenhityksen aikana vedät napaa sisään ja uloshengityksestä aikaan alat tehdä "aaltoa" selkärangalla. Jatkat ainakin 15 min. Alkuun saat ehkä vaan vatsalihakset jännitettyä, mutta hitaasti jatkat. Lihaksissa oltava pieni jännitys
Kyllä mä ottaisin ihan maksimiannostuksen buranaa 3*päivässä plus ne sirdaludit, lisäksi yrttäisin saada vähän liikettä.
Sinun kannattaa treenata syviä vatsalihaksia ainakin kohtuudella. Ihmeparantumista en voi tarjota. Pika-apuna voi harkita selän puuduttamista.
Vierailija kirjoitti:
Kyllä mä ottaisin ihan maksimiannostuksen buranaa 3*päivässä plus ne sirdaludit, lisäksi yrttäisin saada vähän liikettä.
Tuohon lisäksi gramma parasetamolia kolmesti päivässä.
Googlaa PSOAS asento. Ja jos on yhtä huono tilanne aamulla, lääkäriin eikä töihin.
T:Pomo
Sulla on väärät lääkkeet, eivät nuo auta. Pyydä lääkäriltä Dolan tai Norgesic, ne sekä poistavat kipua että rentouttavat ja pian olet työkunnossa.
Vierailija kirjoitti:
Sulla on väärät lääkkeet, eivät nuo auta. Pyydä lääkäriltä Dolan tai Norgesic, ne sekä poistavat kipua että rentouttavat ja pian olet työkunnossa.
Dolanista tulee niin järkyttävä jano että vesipullo on pakko olla melkein koko ajan huulilla.
Kiitos neuvoista! Otin lisää Buranaa, laitoin kipugeeliä ja kävin hiukan kävelemässä, helpottaa vähäsen. -ap
Hohhoijaa.
Mene sinne töihin vaan, ei ne ilman sinua siellä pärjää!
Ja ps saat kirkkaamman kruununkin.