Paljollako suomalaiset hakee alkoholijuomia Virosta vuodessa? Minkä verran Suomi menettää verorahoja?
Mitkä on ne määrät, vai onko tutkittu?
Kannattaisko Suomen VIHDOIN alentaa alkoholiverotusta muun Euroopan tasolle, niin rahat ja verotulot pysyisi omassa maassamme? Minusta on käsittämätöntä että viini joka maksaa täällä Suomessa 18 euroa, maksaa Virossa ja Keski- sekä Etelä-Euroopassa noin 6-9 euroa! Jotain muutakin "suomilisää" niissä varmaan on verojen lisäksi?
Kommentit (6)
Tässä tietoa litroista ja euroista:
Luin jostakin lehdestä, että 170 Alkon myynnin verran.
Vierailija kirjoitti:
Luin jostakin lehdestä, että 170 Alkon myynnin verran.
Olikin 175 :)
Vierailija kirjoitti:
Kannattaisko Suomen VIHDOIN alentaa alkoholiverotusta muun Euroopan tasolle,
Ei tietenkään, vaan veroa pitää nostaa ja saatavuutta muutenkin rajoittaa.
http://paivirasanen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/213153-alkoholi-aiheuttaa-…
Minä ihmettelen sitä miten suomalainen kalja muuttuu halvemmaksi kun se ylittää Suomenlahden. Vaikka kuinka yritän, en keksi yhtään järkisyytä tähän hölmöläisten hommaan.
Meinasin alkaa itkeä autuudesta kun kävin Ranskan Provencessa ja marketissa 1,5 litran hyvä roseviinipullo maksoi 3,50 eur!!