Minkälaiset vanhemmat päästävät alaikäisen vaihto-oppilaaksi?
En todellakaan haluaisi missata lapseni, huom alaikäisen lapseni, elämästä tyyliin kokonaista vuotta. En voi ymmärtää. Eikö lapsi täysi-ikäisenä ehdi, esim opiskelijavaihtoon.
Kommentit (9)
Kakkonen, katso toi mot ja tule uudelleen laittamaan mielipiteesi asiasta.
Vierailija kirjoitti:
Kakkonen, katso toi mot ja tule uudelleen laittamaan mielipiteesi asiasta.
Montakohan tuhatta vaihto-oppilasta vuosittain Suomesta lähtee? Ja kolmella on ollut paska vuosi, niin kaikilla täytyy silloin olla paskaa?
No vaikka vanhemmat, jotka eivät halua takertua pian itsenäistyvään lapseensa kuin hukkuva oljenkorteen.
Noh, jos en olisi paassyt 17-vuotiaana, niin olisin mennyt 18-vuotiaana. Jenkeissa silti alaikainen. Onneksi aiti ja isa tajusivat, etta on parempi vaihtovuoden jalkeen jatkaa lukion kakkosella kuin hypata suoraan abivuoteen.
Fiksut vanhemmat, kuten omani. Opin kokonaan uuden kielen, jota en olisi opiskelijavaihdossa oppinut, ei silloin enää opita kieliä kunnolla. Nykysin teen töitä ko. kielellä. Oli hyvä sijoitus.
Ai miten muka menetät lapsesi elämästä vuoden, kuoleeko se vuodeksi? Miten pärjäät kun se viimeistään parikymppisenä muuttaa pois kotoa, onko lapsi menetetty sitten ikuisesti? Etkö muka ikinä soita, tekstaa, puhu lapsellesi vaan pakko olla siinä naaman edessä?
Mikä näitä vanhempia vaivaa
No olen vähän samaa mieltä kuin ap. Ehtii sitä mennä vaihtoon vähän yli 20v kun jo on kuitenkin hitusen aikuisempi. Joku 16v on aika nuori ja keskellä henkistä ja fyysistä kehitystä pahimmillaan.
Sellaiset, jotka eivät ole takertuneita lapseensa, vaan haluavat antaa tälle mahdollisuuden elämykseen, kielenoppimiseen ja itsenäistymiseen.