Yläkerrassa harjoitellaan kolmiloikkaa ja mulla menee hermot
Argh. Yläkerrassa asuu selvästi normaalia aktiivisempaa porukkaa, ja päivittäisiin rituaaleihin kuuluu erilaisten hyppy- ja loikkasarjojen pitkäjänteinen harjoittelu. En ole varma, asuuko siellä aikuisten lisäksi lapsi tai lapsia, mutta vinhalta meno silti kuulostaa. Nyt siellä on meneillään kolmen loikan sarja joka päättyy tasapökkäalastuloon. Kattolamppu heiluu. Saanko myötätuntoa?
Kommentit (6)
Miksi menettää hermojaan asiasta, jolle et mitään voi? Eihän sinua ahdista tuo meteli vaan ajatukset, jotka tilanne sinussa synnyttää. Kaikki kärsimys on peräisin siitä, että olettaa, että asioiden pitäisi olla eri tavalla kuin ne ovat.
Hio vähän lattiaa ohuemmaksi katon kohdalta - ja kutsu hyppijät Gefalia-kahville.
Siis se mainos 90-luvulta: "Gefalia - odottamattomille vieraille" (lattian läpi rytistiin alakertaan sohvalle nauttimaan coffeet)
Se rasittava aikuisten ohje tähän tilanteeseen on, että tutustu uusiin naapureihin. Mekkalaa sietää paremmin, kun tuntee sen aiheuttajan. Parasta on, että saatat saada kutsun kolmiloikkatreeneihin.
Onneksi muuten asun alimmassa kerroksessa. Jumppaan melkein päivittäin kotona ja siis myös hypin eestaas. Käytän kyllä jumppamattoa pahimpaan töminään, mutta silti saattaa joskus kuulua jotain seinänkin taakse. Sori, mut ei oo varaa salikorttiin.
Tämä havainnollistava video https://www.youtube.com/watch?v=4IRB0sxw-YU yläkerran äänistä on ihan mahtava :D
Hmmm, mietitääs hetki...
Et.