Alexa Dagmarin meikkivideo
Onpa kaunis meikki. Todella taitavasti tehty tai ainakin kuvattu. Tuli itsellekin hinku tilata noita tuotteita mutta korkeat postimaksut jenkeistä estää. Anastasian sivuilta 18dollaria. Hui. Myykö joku eurooppalainen nettikauppa anastasian luomivärejä?
Kommentit (14)
Alexan videot kyllä tosi laadukkaita ja hyvin tehtyjä!
Tämä sen mies nyt möläyttelee mitä sattuu. Varsinainen prinssi! Aluksi oli Alexan bloggaamisesta sanonut ettei siitä mitään tule.
Ainakin contour- ja hihglight-videossa käytettiin järkyttävä määrä tuotteita ja osta oli monta astetta tummempi kuin muu naama! Alkuunkin oli liian tumma tai muuten ihonsävyyn sopimaton meikkivoide.
Vielä kun keksisi jonkun tapahtuman mihin sopii noin vahva meikki ja tekoripset. Ja näytti siltä että ripset olivat vähän kuin pakolliset tuon luomivärin kanssa jotta se olisi juhlavampi. Ilman niitä silmät näyttää hakatuilta.
Vierailija kirjoitti:
Ainakin contour- ja hihglight-videossa käytettiin järkyttävä määrä tuotteita ja osta oli monta astetta tummempi kuin muu naama! Alkuunkin oli liian tumma tai muuten ihonsävyyn sopimaton meikkivoide.
Tietääköhän Alexa, että contouring ja strobing ovat menneen talven lumia, tämän hetken kuumin juttu on trumping:
Voivoi, rahaa on selvästi laittaa kosmetiikkaan, mutta ei oikein taitoa käyttää sitä oikein. Varjostamisessa on tärkeää, että se "varjo" näyttää luonnolliselta eikä että on tuollainen läikkä poskessa! Samoin liikaa kuultotuotteita ja niitä liian laajasti käytetty. Otsa aivan eri värinen kuin muut kasvonosat. Kulmakarvat liian paksut ja raskaat.
Siis noi meikithän ovat aivan hirveitä. Joo tuo uusin silmämeikki vielä menettelee mutta samassa videossa iho näyttää ihan kuvottavan pakkeloidulta. On varjostusta ja korotusta. Silmänaluset kimaltavat kuin hopeafolio. Ihan liikaa meikkiä ja sanon tämän itse meikkaamisesta pitävänä. Rajansa kaikella. Toi ei näytä hyvältä.
Ellos myy anastasian meikkejä. Minusta AD osaa kyllä meikata ihan taitavasti, mutta vähemmälläkin pärjäisi.
Minusta osaava ja taitava meikkaaja ei todellakaan sudi (=sivellin alexaksi) tuollaista pakkelia, vaan se taitavuus mitataan juuri siinä, että osaa tehdä upeita meikkejä, sekä juhlaan että arkeen ilman, että ne näyttävät rupusilta naamareilta. Alexalla on paljon opittavaa, ihan ensiksi jo tuossa meikkisanastossaan, lopputuloksesta puhumattakaan.
Mä katson paljon noita Youtuben meikkivideoita ja onhan toi Alexan meikki aika karu meikkigurujen tai edes semi-sellaisten rinnalla. He osaavat tehdä kuulaita ja kevyitä mutta silti vahvoja meikkejä ilman, että naama näyttää kimaltavalta ja likaiselta. Ja ilman tuota umpinaurettavaa bronzer-helmetia. Alexa kiltti, älä laita sitä aurinkopuuteria kauttaaltaan otsalle. Oikeasti. Älä.
Vituttaisi pistää satoja euroja meikkeihin ja lopputulos näyttäisi silti tuolta eli tunkkaiselta ja pakkeloidulta, ei kauniimmalta niin kuin meikkaamisessa kai perusajatus on.
Viiden minuutin meikkihaaste Lindan kanssa oli melko hauska... A käytti puolet ajasta kulmiensa sutimiseen, ja minun mielestä ne oli hänen kasvoistaan se osuus, joka olisi vähiten kaivannut ehostamista (ihan hyvät jo valmiiksi)
Katsoin jonkun bilemeikkivideon jossa Alexa kertoi, että hänen miesystävänsä sanoi lopputuloksen näyttävän drag queenin meikiltä. Alexa kuitenkin otti sen kohteliaisuutena, koska hänestä drag queenit tekevät taitavasti meikin tjsp. :D En voi ottaa tosissani enää yhtään meikkivideota.