Opet! Oletteko saaneet sijaisuuksia Kuntarekryn kautta?
Minä en ainuttakaan. Yli vuosi sitten rekisteröidyin sinne.
Kommentit (7)
En koskaan. Kaikki sijaisuudet tulivat suoraan kouluilta (joihin olin ottanut yhteyttä), nykyisin vakipaikka jo.
Kannattaa soittaa rehtoreille ja laittaa pieni hakemus heti puhelun jälkeen suoraan rehtorin sähköpostiin.
Meillä ei saa ottaa sijaisia kuin sitä kautta. Kaikille rekisterissä lähtee aamulla viesti ja eka joka vastaa, saa sijaisuuden.
Ei mitään 2 vuoteen. Olen aineenope.
Pääsääntö lienee, että nämä kuntarekryt eivät ainakaan opetusalalla toimi. Niissä kunnissa, joissa siihen pakotetaan, toimitaan niin, että pyydetään muuta kautta hyväksi havaittua sijaista, joka sitten "ilmoittautuu" kuntarekryn kautta. Mihinkään kouluun ei haluta aina uutta random tyyppiä, ovat yleensä vielä aivan kädettömiä tapauksia. Rehtorilla on muutama vakisijainen, jotka tuntevat talon ja jotka pystyvät työhön.
En koskaan. Itse täytyy tunkea itsensä kouluille opeksi, muuten ei mitään toivoa.
Vierailija kirjoitti:
Mihinkään kouluun ei haluta aina uutta random tyyppiä, ovat yleensä vielä aivan kädettömiä tapauksia. Rehtorilla on muutama vakisijainen, jotka tuntevat talon ja jotka pystyvät työhön.
Joo, niinpä. Otin yhteyttä lähikoulun saman aineen opettajaan ja tarjouduin sijaiseksi. Hän vastasi että kiitos vain mutta ottaa sijaiseksi yleensä oman poikansa (joka ei ole lainkaan pätevä ko. aineeseen, opiskelee ihan toista alaa). Miten ihmeessä pääsee kartuttamaan kokemusta jos ei ole suhteita?
En koskaan.