Olen ollut kotiäitinä 7 vuotta, pian paluu työelämään
AHDISTAA! Elämä on pyörinyt todella kauan vain lasten (ja parisuhteen) ympärillä ja nyt pitäisi osata irrottaa aivokapasiteettiä muuhunkin toimintaan. Odotan innolla, mutta pelkään mokaavani isosti. Te suunnilleen samassa tilanteessa olleet, miten meni noin omasta mielestä?
Kommentit (6)
Ei se sen kummempaa ole kuin työelämästä kotiäidiksi siirtyminenkään.
Ihmisten perusluonne on se, että totutaan nopeasti vaikka mihin olosuhdemuutoksiin. Kun muutama päivä on mennyt, niin se vanha kotiäitielämä alkaa tuntua kummalta.
Onnea matkaan, shokki on luultavasti aikamoinen.
Mä oli kuusi vuotta kotona lasten kanssa ja hyvin sujui töihin paluu. Eli no panic!
Mä voin kertoa, että se menee rutiinilla. Olin itse vain (!) neljä vuotta pois ja palasin töihini. Vielä kyse oli ns. asiantuntijatyöstä it-alalla. Istuin pöydän ääreen ja sain sähköpostin auki, jossa oli tullutkin jo ekat postit ja serveri haki vanhatkin esille. Tuntui, ettei olisi ikinä ollut edes pois. Samat jutut, samat naamat, samat ongelmat ja vaikka väitetään, että ala kehittyy nopeasti, niin ei se loppujen lopuksi kehity. Aika vähän siinä mitään isoa muutosta oli tullut. Tuotteet oli samat, uudemmat versiot vaan ja puhuttiin jopa samoista muutoksista kuin neljä vuotta sitten... ja ne oli edelleen tekemättä. :)
Rupea perhepäivähoitajaksi niin ei ole valtava muutos.