Oletko yleissivistyneempi nyt kuin lukiosta päästessä?
Minä ainakaan en muista historiasta enkä biologiasta mitään. Politiikka yms. tunnen kyllä.
Kommentit (10)
Tottakai olen, mieleenkiintoni erilaisia asioita kohtaan ei ole hävinnyt mihinkään, vaikka lukiosta pääsystäni on jo yli kolme vuosikymmentä.
Yhteenlaskettu tietomääräni on nyt huomattavasti suurempi ja luultavasti myös laaja-alaisempi. Väittäisin, että ymmärrykseni useimmista asioista on kasvanut ja opin nykyään uutta nopeammin.
On kuitenkin myös niitä asioita, jotka olen unohtanut käytännössä kokonaan lukion jälkeen. Olin ahkera oppilas, joten saatoin joskus sortua pänttäämään aineita, jotka eivät oikeasti kiinnostaneet pätkääkään. Ne jutut on sitten unohtuneet aika täysin.
Olen. Yksityiskohtia ja nippelitietoa olen unohtanut, mutta suuret linjat ja asiayhteydet ymmärrän nykyään paremmin.
Minusta tuntuu, että vasta kirjoittanut ylioppilas pärjäisi paremmin Haluatko miljonääriksi -ohjelmassa kuin nämä nykyiset.
Vierailija kirjoitti:
Minusta tuntuu, että vasta kirjoittanut ylioppilas pärjäisi paremmin Haluatko miljonääriksi -ohjelmassa kuin nämä nykyiset.
Saattasivat pärjätäkin, koska monet kysymykset ovat todella triviaaleja ja sivuavat ei niin tärkeitä asioita.
Ehdottomasti!
Kyllä tietämys karttuu elämänkokemuksen myötä. Toki on kyllä yksittäisiä osa-alueita, jotka ova painuneet unholaan lähinnä luonnontieteiden alalta. Mutta iso kuva tämä.
Ihan taatusti olen. Tuoreena ylioppilaana päässäni oli paljon nippelitietoa ja toki vähän sitä sivistystäkin. Mutta nyt olen ehtinyt aktiivisesti kerätä lisää yleissivistystä jo neljän vuosikymmenen verran, joten aika helposti päihittäisin vasta lukiosta päässeen märkäkorvan (kaikella rakkaudella sanottuna).
Ei kai joku nyt pidä itseään sivistyneenä luettuaan lukion historian, maatiedon, filogian yms. Lukiohan on käytännössä vain peruskoulun jatkoluokat. Näin jälkikäteen tuo vaatimustaso tuntuu naurettavan helpolta.
Vierailija kirjoitti:
Ei kai joku nyt pidä itseään sivistyneenä luettuaan lukion historian, maatiedon, filogian yms. Lukiohan on käytännössä vain peruskoulun jatkoluokat. Näin jälkikäteen tuo vaatimustaso tuntuu naurettavan helpolta.
Tämä! Lukion jälkeen oppiminen alkaa.
No jaa, 50/50, mut ylppärin reaalin kirjoitin elämänkokemukseni perusteella :) Siellä meni uskontoa ja ties mitä filosofiaa, jota en ollut edes lukenut kun reaaliin valmistauduin! Kirjoitin ylioppilaaksi iltalukion puolelta aikuisiässä.