Miksi sektioon vietävät tärisevät niin kamalasti?
Kommentit (33)
Pelosta veikkaan. En ole ollut sektiossa mutta leikkauksessa kylläkin ja tärisin aivan valtavasti. Siskoni on sektioitu kahdesti ja kertoi kummallakin kerralla tärisseesnä kuin horkassa.
En kyllä mennessä ole tärissyt ikinä yhtään, ja sentään omin jaloin kävellyt kaksi kertaa sinne leikkuriin (ekalla kerralla vietiin sängyllä, kun puudutteet oli osin annettu jo synnytyssalissa). Tullessa kyllä, liittyy kuulemma johonkin elimistön kokemaan kipushokkiin.
Mä mietin, että johtuiko jotenkin siitä puudutusaineesta. Ensimmäisessä kiireellisessä sektiossa tärisin niin, etten meinannut sängyllä pysyä. Muistaakseni suunnitellussa en yhtään noin paljon.
Ehkä juuri siksi että siellä palelee. Tosin ei kaikki tärise. Liioittelua.
Eiköhän ketä vaan pelottaisi kun olisi menossa isoon leikkaukseen! Vatsa auki 10-15cm. Oksettaa ajatuskin. Ja kyllä olen kokenut sektion, ei todellakaan hyvät muistot!!
En ole koskaan kuullut, että kukaan tärisisi sektioon vietäessä. En itsekään tärissyt kuin vasta heräämössä, johtui varmaan leikkauksesta tai jostain.
Puuduteaineesta johtuu tärinä. Hätä ja kiireellinen sektio äidit tärisee kovasti ennen ja jälkeen leikkauksen. Tietysti yksilöllistä tämäkin...
Sektion jälkeen tulee puudutteen poistuessa helposti horkka, ensimmäisen sektio jälkeen näin kävi ja siihen annetaan sitten jotain lääkettä suoraan suoneen. Toisen sektion jälkeen ei, ja se että vauva sai olla rinnalla koko ajan heräämössä kuulemma helpottaa sitä että horkkaa ei tule. En tiedä millä taktiikalla näin on.
Toisaalta kysymys oli sektioon vietävistä? Mua ei viety vaan työnsin itse sänkyni hissiin ja teatteriin , enkä tärissyt mennessä :P Ekalla kertaa kaikki oli jo pielessä ja takana vuorokausi tuskaa, pyysin työntämään suoraan ikkunasta ulos ( siis korkealta maahan) kun ei missään näkynyt loppua, en tiedä tärisinkö.
Itselleni se selkäydinpuudutus aiheutti hillittömän horkan.
En tärissyt, mutta en myöskään pelännyt. Kylmä siellä kyllä oli, mutta ei niin paljon että tärissyt olisin.
Mistä tällainen päätelmä, kun en ole ikinä ennen kuullutkaan, että tärinä liittyisi siihen jotenkin?
Sektio ällöttää ajatuksena. Viilletään ihminen auki, hyi helvetti. Ei ollut ensisijainen synnytysvaihtoehto!
Minä alatiesynnyttänyt tärisin ihan kamalasti ja hoitajat sanoivat sen johtuvan epiduraalista. Oksentelin kyllä myös.
Sokeritippapussi oli huoneen lämpötilassa, kun se olisi pitänyt olla lämpökaapissa.
Lääkäri pahoitteli ja totesi, että tulen tärisemään hetkellisesti kun n. 20 C tippa menee kehooni.
Annetaanko puudute ennen saliin menoa? Mä sain lapsen alatiesynnytyksessä spinaalin ja se pisti tärisyttämään aikalailla.
Vierailija kirjoitti:
Sektio ällöttää ajatuksena. Viilletään ihminen auki, hyi helvetti. Ei ollut ensisijainen synnytysvaihtoehto!
Kuvitteletko voivasi valita? On tilanteita joissa ei ole vaihtoehtoja
Minäkin tärisin kuin horkassa mutta en pelännyt kylläkään kiireellisessä sektiossa. Onnesta olin soikeana että synnytysyritys viimein päättyi melkein kolmen tunnin ponnistamisen jälkeen.
En muista mitään, kun oli niin jännittävä tilanne. Olen kuitenkin ollut hammas- ja luomileikkauksissa ja silloin tärisin pöydällä ihan vaan pelosta.
Mä tärisin spinaalipuudutuksen laiton jälkeen. Vaikuttaakohan se lämpötilaero, kun huoneenlämpöistä tavaraa laitetaan nopsaan n 36.5-37 lämpöiseen kehoon. Se meni aika pian ohi.
Puuduteaine (epiduraali/spinaali) aiheuttaa verisuonissa ns.vasodiltaation, eli verisuonet laajenevat. Tämän vuoksi usein verenpainekin laskee, johon meillä on tietysti tarvittavat lääkkeemme. Keho tulkitsee verisuonten laajentumisen kehon jäähtymisenä ja aloittaa vapinan, usein horkkamaisen tärinän, jonka tarkoituksena on tuottaa lämpöä. Tärinäänkin löytyy tarvittaessa lääkettä, useimmiten käytetään Petidiiniä.
Toki leik.salissa on kylmäkin ihan sen takia, että pöpöt eivät pääse lisääntymään viileässä niin herkästi, sen takia pyrimme tarjoamaan äidille lämmitetyt peitot. Samoin suoneen menevien nesteiden tulisi aina olla lämmitettyjä, valitettavasti se ei aina ole mahdollista.
Omissa alatiesynnytyksissäni tärisin hillittömästi ponnistusvaiheen jälkeen, olin ihan maitohapoilla.
Terv.Anestesiahoitaja
Pelosta ja sitäpaitsi siellä leikkaussalissa on hemmetin kylmä olla pelkässä paidanrievussa.