Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vaikeaselkoinen uusi tuttavuus

Vierailija
20.01.2016 |

Ollaan noin kuukausi tunnettu. Itse olen hyvin voimakkaasti tunteva ja intohimoinen. Ollaan ihan reippaasti jo aikuisia ihmisiä, lapset tehtynä tahoillamme. Mies on tosi varovainen, vastaa kyllä halauksiin ja pussaa. Mutta noin muuten. Ei oikein mielellään halua yökyläilyä ja on jotenkin kylmän oloinen. Huomasin tuon viileyden heti, ja olenkin tukahduttanut tunteitani etten vaikuttaisi tunkeilevalta.

Olen antanut miehen ottaa itse yhteyttä, ja itse olen laittanut vain tavanomaisia mitä kuuluu-viestejä pari kertaa. Olen siis antanut miehen olla aloitteellinen. Ollaan harrastettu seksiä, ja se on ollut kivaa. Mies on vaikuttanut nauttivan. Mies siis ottaa yhteyttä muutaman päivän välein ja kysyy mitä kuuluu sekä myös ehdottaa tapaamista. Jos itse ehdotan jotain, niin hän sanoo että on kiirettä. Kun vastaan että selvä, niin hetken päästä mies ehdottaakin tapaamista. Mun mielestä vähän sellaista kissa-hiiri -leikkiä, jota ei jaksaisi enää n. 40-vuotiaana leikkiä.

Mies on varautuneen oloinen, vaikka onkin näennäisesti rento. Olen käynyt hänen luonaan, mutta pelkään koko ajan että olen hänelle rasitteena. Selvästikään hänellä ei ole halua viettää paria tuntia pidempään kanssani. Ei hän tuona aikana näytä välittävän edes seksistä. Olen itse tehnyt aloitteen. Hänellä loppui pitkä suhde kolmisen vuotta sitten. Siitä hänellä on yksi lapsi. Mies kertoi että suhde oli vaikea, ja nykyään hän on tottunut yksinoloon, ja nauttii siitä.

Miten tuollaisen tunteiltaan viileän ihmisen kanssa pitäisi toimia? Silti hän sanoo pitävänsä musta. Mulla olisi kyllä miesseuraa, mutta pidän tästä miehestä kuitenkin.

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
20.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaisiko sinun ns. nostaa kissa pöydälle ja keskustella tästä miehen kanssa? Kerrot avoimesti saman mitä avauksessa kirjoitit, eli että olet kiinnostunut hänestä, mutta olet epävarma hänen tunteistaan ja odotuksistaan suhdettanne kohtaan. Turha minusta tuossa iässä alkaa spekuloimaan ja pelaamaan jotain arvauspelejä. On ihan reilua tuoda esiin, mitä itse haluaa parisuhteeltaan, ei siinä ole mitään hävettävää. Jos mies menee puihin asiallisesta keskustelusta (miksi menisi? meneekö normaali ihminen sellaisesta jotenkin "rikki?) tai jos ilmenee, että teillä on keskenään erilaiset intressit, niin sitten olet vapaa etsimään jonkun sellaisen, joka haluaa samoja asioita kuin sinäkin.

Vierailija
2/10 |
20.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sanoin kerran miehelle, että jos hänestä tuntuu etten ole hänen tyyppinen, niin sen voi sanoa suoraan. En siitä loukkaannu. Mies oli jotenkin vaikean oloinen ja sanoi että tarvitseeko sitä nyt jo tietää. Eli haluaa kai tutustua tooosi rauhassa. Mulle kyllä tulee lievästi todella epähaluttava olo, kun mies kieltäytyy yökyläilystä vain sillä verukkeella ettei halua, vaikka hän kertomansa mukaan mietti sitä aluksi .

Kerran hän sanoi että iskee jarrut vastaan heti kun joku nainen alkaa lämpenemään. Että ensin hän on kiinnostunut, mutta sitten kun rupeaa saamaan vastakaikua, niin tunteet lässähtää. Onko tui nyt sitten kovin asianmukaista normaalilla tunne-elämällä varustetulta ihmiseltä?

Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
20.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olette siis tunteneet toisenne kuukauden, naiskennelleet jo, ja sinusta tuntuu siltä, että mies haluaa tutustua tooooosi rauhassa?

Mies vaikuttaa mielestäsi kylmältä, viileältä, varautuneelta, eikä halua yökyläilyä eikä oikein muutenkaan ole mielelläsi kanssasi paria tuntia kauempaa. Ottaa kyllä joskus itsekin yhteyttä, mutta on kuitenkin vaikean oloinen eikä halua ajatella sitä, oletko hänen tyyppiään vai et.

Mitäs ulkopuolisena tarkkailijana ajattelisit?

Vierailija
4/10 |
20.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

3, sitä että mies haluaa edetä töyain omilla ehdoillaan ja ap:n on sopeuduttava siihen.

Vierailija
5/10 |
20.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minusta tuntuu ettei ole kovin kiinnostunut. Kyllä sen sitten huomaa kun joku oikeasti on. Pitää sua siinä paremman puutteessa.

Vierailija
6/10 |
20.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toivottavasti et elättele tuon suhteen mitään. Kuulostaa että tunteita ei ole yhtään mukana ainakaan miehen puolelta. Tuossa ajassa pitäisi jo olla yhteinen asuntohakemus veämässä.

Toinen nyt vedättää toista teidän suhteessa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
20.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mies haluaa jonkun toisen naisen, mutta ei ole saanut vielä ainakaan. Joten olet vara

Vierailija
8/10 |
20.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei halua muuta sinusta kuin juttuseuraa. Kun löytyy joku mikä sille kolahtaa niin sinä jäät yksin. Luulisi jo elämän opettaneen sinuakun.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
20.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Vierailija
10/10 |
20.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jotkut voi olla taas pidättyväisempiä. Jos nauttii yksinolosta niin voi olla vaikea päästää siihen silloin ketään. Voi olla kiinnostunut mutta ei täysin varma omista tunteistaan.

Sinuna kyllä kertoisin tunteista ja jos olet intohimoinen ja tunteellinen niin älä suotta tukahduta tunteita siinä pelossa että olisit liian tunkeileva. Suhteessa jokaisen tulisi saada olla sellainen kuin on ilman että täytyy varoa näyttämästä tunteitaan.

Kannattaa myös ajatella sitäkin kannalta että jos kuitenkin suhteeseen päädytte, niin tuollaisen pidättyväisen ihmisen kanssa ei ole odotettavissakaan mitään räiskyvää intohimoa ja suhde etenee lähinnä tuon varovaisemman osapuolen ehdoilla.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yhdeksän kahdeksan