Millaisia oireita teidän lapsilla on tullut ruoka-aineallergiasta? Entä eläinallergiasta?
Kommentit (13)
Meillä posket punottaa voimakkaasti ainakin maidosta, hyla käy. Jogurtti (vaikka hyla) tulee pulauksena ulos. Paksua räkää valunut jo kuukauden. Lapsi muuten virkeä ja terve.
Huomenna lääkäriaika, ajattelin vaan kysellä kokemuksia.
monelle. yleisin oire varmaan tuo ihottuma. muita on sitten kurkun kutiaminen, huulien turpoaminen, silmien punoitus, nuha ym...
esikoinen ei kärsinyt alle vuoden ikäisenä perunaa vaan oksensi sen pois. nykyään voi syödä sitä eikä oireita oo.
itse olen myös soijalle allerginen joten on hyvä joten jos pääsette allergiatesteihin. testasivat ainakin minulla myös soijan. aattelin vaan että jos koitat soijamaitoa että sillekkin voi olla allerginen.
Oireina ripuli, ummetus, punaiset posket, voimakas punoitus vaippa-alueella, ihottuma, ilmavaivat, pulauttelu, oksentelu, tyytymätömyys ja erittäin erittäin huono nukkuminen. Vaikeissa reaktioissa hengen ahdistus, iho meni vesikelloille.
Usein luullaan, että allergiat vaativat ihottumaa ollakseen oikeita allergioita. Todellisuudessa lapsissa on paljon suolioireilijoita, joilla ei välttämättä tule ihon kanssa ongelmia ollenkaan. Nämä allergiat eivät usein näy mitenkään testeissä.
Kokeilin tuota soijamaitoa ja samalla tavalla alkoivat posket punottamaan. Kauramaidosta tätä reaktiota ei tullut. Ihmettelen sitä, että miksi hyla maito käy, muttei hyla jogurtti..
Lapsella ei ole muita ihooireita, kuin tuo voimakas poskien punotus ja iho poskissa vähän ahavoituneen oloinen. Perusrasvaa olen laittanut, mutta vain tuo maidottomuus helpottaa siihen.
Räkäinen on lapsi ollut jo kuukauden verran. Sairasti influenssan ja siitä jäi räkäisyys päälle. Ei ole kuumetta, ei rahinaa hengittäessä, ei silmäoireita, eikä mitään kutinaa. Joten saattaa olla, että kyse on vaan tosi sitkeästä nuhasta (paksua räkää). Kuumetta ei ole ja muutenkin ihan oma itsensä, eli pirteä ja nukkuu hyvin.
Kakka on meillä ollut lähes koko lapsen elämän ajan hieman löysää. Vasta nyt hylamaitoon siirryttyämme alkoi tulla normaalia kakkaa. Mutta lähes aina on niin, että jos posket punottaa, niin kakkakin on löysällä. Niin ja yöt on nukkunut aina hyvin.
Kyseessähän ei ole automaattisesti välttämättä maitoallergia. Mikä tahansa jugurtin ainesosa voi aiheuttaa reaktion. Lisäaineet, marjat/hedelmät, monissa on viljojakin mukana. Jos soija aiheuttaa reaktion, en yhtään ihmettelisi jos jokin vilja allergisoisi myös.
Hyla jogurteista olen kokeillut A-jogurttia mansikkaisena ja sitten mustikkaisena. On myös syönyt niitä Gefiluksen lapsille suunnattuja hyla jogurtteja ainakin perskkaista, banaanin makuista ja mustikkaa. Banaani ei pelkiltään ainakaan aiheuta allergiaa.
Jotenkin sellainen kutina, että kyseessä olisi jonkin sortin maito ja vilja-allergia. Eivät nämä oireet ainakaan eläinallergiaan täsmää.
urtti hylana aiheuttaa punoitusta ja jotkut jogurtit (mango, mansikka, persikka) pulauttaa.
Oireena on ensin pistävä tunne kurkussa ja pahemmassa tapauksessa turvotus, joka vaikeuttaa hengitystä.
Poikani on koivuallerginen ja reagoi kaikkien ristiinreagoivien kanssa. Oireina nuhaa, silmätulehdusta, yskää, hengitysvaikeuksia... Iho on onneksi pysynyt hyvässä kunnossa. Nuorempana sai pahat ihottumat luonnonkumista ja banaanista. Banaania ei suostu edelleenkään syömään, tuntuu kuulemma pahalta suussa.
Samakin ruoka voi aiheuttaa eri kerroilla annettuna erilaisia reaktioita. Tärkeintä on välttää kaikkea, mikä oireita aiheuttaa.
A-jugurteissa on muuten maissia, mikä voi olla yksi oireiden aiheuttaja hedelmien ja marjojen lisäksi.
Lääkärin mukaan allergia näyttäisi selvältä maitoallergialta tai muulta ruoka-aineallergialta. Eläinallergiaa ei uskonut olevan, mutta sekin tarkistetaan vielä.
Allergiaa tulee muistakin jogurteista, kuin A-jogurteista. Hedelmistä ei tule punotusta, eikä marjoista, niitä voi lapsi syödä ilman oireilua.
Kiitos vastanneille!
Siis jos muita oireita ei ole, paitsi posket punoittavat?
uudestaan, jos olisi mennyt ohi. Ei enää oksentanut, mutta viikon viiveellä tuli mieletön nokkosrokko, joka tuli ja meni parin päivän aikana ja olisi ehkä jatkunut pidempäänkin, mutta käytiin lääkärissä ja saatiin lääkkeet.