Olenko yrittäjä, jos...
Omistan 5% firmasta, jossa olen töissä? Vanhemmillani on yritys, josta he ovat ilmeisesti perustamisvaiheessa joskus 20 vuotta sitten päättäneet antaa osan minulle ja pikkuveljelleni. Kävi vähän ikävästi aiemman työpaikan kanssa, ja koska tarvitsin nopeasti uuden työpaikan (en vaan pysty olemaan tyhjänpanttina) päädyin sitten vanhempieni yrityksen palkkalistoille. Työtehtävissäni olen kassaihmisenä ja ihan työntekijä siinä, missä muutkin täällä.
Kuulin YTK:n työttömyyskassaan, ja minulle paljastui tänään että a) tosiaan omistamme veljeni kanssa osan yritystä ja b) ilmeisesti YTK:n työttömyyskassa ei ole yrittäjiä varten. Auttakaa joku, olenko yrittäjä? Olenkohan nyt maksanut tuota ihan turhaan, pitäisikö lopettaa? Ja miten on, onko olemassa jotain toista työttömyyskassaa johon voisin liittyä?
Tämä kuulostaa luultavasti suhteellisen typerältä, mutta perheessämme on melko etäiset välit, enkä juttele erityisemmin vanhempieni kanssa. Siksi tämä nyt tuli yllätyksenä.
Mitä jos kysyisit asiaa sieltä YTK:sta? Sieltä saat ainakin oikean tiedon.