Nyt sitten tämäkin koettu: Haksahdin pleijeriin.
Alkuun mies oli lähes välinpitämätön, mutta kohtelias. Kiinnitin kyllä huomiota miehen ulkonäköön, mutten ollut muuten kiinnostunut hänestä. Jossain vaiheessa mies alkoi katsella silmiin, hymyillä ja ehdotella tapaamisia milloin minkäkin tekosyyn varjolla. Lähdin leikkiin mukaan, koska ajattelin sen piristävän minua vaikean eron jälkeen. Tutustuimme paremmin ja aloin pitää hänestä. Pikkuhiljaa ystävystyimme ja välillemme alkoi kehittyä jo jonkinlaista jännitettäkin. Fyysinen läheisyys tuli kuvioihin vasta kuukausin kuluttua.
Miehellä oli rikkinäinen autonromu ja muutenkin rahat tiukilla, joten annoin hänen väliaikaisesti muuttaa luokseni ja käyttää välillä omaa autoani. Lisäksi maksoin kaikki ruuat ja ostin hänelle uusia vaatteita ja uudet kengätkin. Autoin häntä myös löytämään uuden työpaikan ja huolehtimaan monista muistakin juoksevista asioita. Tein tämän kaiken, koska koin olevani hänelle tarpeellinen ja muutenkin...olin jo aika pahasti ihastunut häneen.
Eilen mies kuitenkin ylitti jonkun rajan, jolloin minullakin napsahti ja tajusin kuinka kylmästi hän käyttää minua hyväkseen. Tyhmä. Minä tyhmä, tyhmä, tyhmä nainen...Onneksi en mennyt vielä varaamaan meille yhteisiä lomia tms. En halua enää edes keskustella hänen kanssaan, enkä halua olla enää missään tekemisissä. Se romanssi oli nyt siinä.
Kommentit (10)
Hmm.. Ei kai tuo nyt ihan pelimies ole? Hyväksikäyttäjä pikemminkin.
Pelimies??? Joku vitun köyhä pummiko :::::::D anteexi mitä. Tyhmä kyllä olet ollut
Pleijeri... Mitä tapahtui suomelle? Mitä pelimiehelle? Ja mitä hyväksikäyttöä tuo on? Itse olet ottanut kesäkissan ja ruokkinut sitä, nyt sitten kyllästyessäsi heität pois :D
Joo, pleijeri väärä sana. Hyväksikäyttäjä tai muuten vaan paska jätkä.
Kärsi kurja! Kyllä sinä olet nauttinutkin. :D
Sinussa heräsi äidilliset tunteet, ja sait käyttää miestä omiin narsistisiin tarpeisiisi tyydyttäämään omia läheisyyden tarpeitasi ja hoivaviettiäsi.
Eli hän oli sinun tärkeyden tunteen välikappale ja oman egosi jatke, jonka avulla sait tuntea olevasi suhteessa se parempi ihminen.
Pleijeritermin väärinkäyttöä. Vaikka me miehet tietenkin ollaan kaikki sikoja ja pettäviä luusereita (paitsi Alfat) niin toivoisin tai oikeastaan anon että naiset nuo kaikessa oikeassa olevat luomakunnan täydelliset kruunut käyttäisivät oikeita termejä oikeista asioista eivätkä raiskaisi vakiintuneita käsitteitä.
No, nythän olet oppinut itsestäsi taas lisää. Nyt tiedät, että sinua voidaan käyttää hyväksi herättämällä sinussa tunteen, että olet tärkeä ja pystyt auttamaan.
Vierailija kirjoitti:
No, nythän olet oppinut itsestäsi taas lisää. Nyt tiedät, että sinua voidaan käyttää hyväksi herättämällä sinussa tunteen, että olet tärkeä ja pystyt auttamaan.
Juuri näin. Totta joka sana!
-ap
Kutsutaanko nykyisin pleijeriksi kaikkia niitä, joiden kanssa suhde ei syystä tai toisesta toimi?