Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Testamentista

Vierailija
12.01.2016 |

Haluaisin tehdä testamentin siltä varalta että minulle ei jää omaisia tai lapsia. jos siihen tarvitaan 2 esteetöntä todistajaa niin ketä ne voivat olla ja pitäökö niille näyttää testamentin sisältö? Mietin , että kaverit alkavat kyselemään .

Entä elinsiirtotestamentti, miten se on voimassa virallisesti ja missä se kannattaa säilyttää jos joudun vaikka kolariin äkillisesti.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
12.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Todistajat voivat olla ketä vaan. Teoriassa he eivät todista testamentin sisältöä, vaan vain sen, että tekijä olet sinä ja teet sen jörjissäsi ja vapaaehtoiseeti, joten disältöä ei tarvitse näyttää. Toisaalta harva suostuu todistamaan, että olet järjissäsi ja vapaaehtoinen näkemättä testamentin sisältöä.

Elisiirtotestamenttia ei enää tarvita, koska lakisääteisesti elimet voidaan otta kaikilta, joilla ei ole selvää estettä tai jotka ei nimenomaisesti ole sitä kieltäneet.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yksi neljä