Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

2-vuotias, enkä tiedä mitä elämälläni tekisin...

Vierailija
09.04.2007 |

Juu, minulla on kaksi lasta, olen nyt äitiyslomalla. Minulla on työpaikka, johon palata, mutta johon en halua palata. Minulla on ammatti ja olen lukion käynyt.

Nyt mulla on hirveä paniikki, että mikä tarkoitus mulla tässä elämässä on... haluaisin tehdä jotain tärkeää, mutten tiedä mitä. Toki lapsissa on minulle todella tärkeää ja ihanaa työtä vielä vähäksi aikaa, mutta mitä sen jälkeen? En yhtään tiedä mikä minua kiinnostaa tai mitä haluaisin tehdä. Olen sellainen tuuliviiri, mikä tänään miellyttää, tuntuu huomenna vastenmieliseltä. Varmaa kuitenkin on, että töihin en mene takaisin, sillä siellä palan loppuun, koska en viihdy.

Miten löytäisin sen minua kiinnostavan työn tai koulupaikan? Annanko vain ajan hieman kulua ja odotan ainakin sen kotihoidontuen loppuun, vai haenko johonkin kouluun/työpaikkaan, joka sillä hetkellä t untuu mukavimmalta? Auttakaa vanhemmat ja viisammat...Miten te olette löytäneet sen, mikä teitä kiinnostaa?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
09.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja ikää 38v. :)

Vierailija
2/3 |
09.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

eikä työpaikkaa ole tiedossa siis. mutta en tiedä mikä kiinnostaisi ja mitä haluaisin tehdä. ammatti on korkeakoulusta ja freelancerina toiminut ennen lapsia ja tietty tässä ohessakin jos keikkaa tullut mutta en tunne että vaan se olisi mitä haluaisin tehdä. ja kyseisessä ammatissa vakipaikkoja ei ole juuri lainkaan eikä kyllä määräaikasiakaan ja freenä on niin rasittavaa ja luonteelleni täysin sopimatonta ja ahdistaa. vielä mies kyselee jatkuvasti mitkä on mun suunitelmat ja kerrottakoon vielä että puoliks kaikki meidän menot siis vuokrat ja ruuat vaikka minä himassa lasten kanssa. vähän kiristää..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
09.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

oon 23. v 2 lapsen äiti ja pelkkä peruskoulu ja kymppiluokka (ja 1,5v ammattikoulua) käytynä.. en ole lähtenyt opiskelemaan kun en tiiä mikä kiinnnostais.. tarjoilijaksi opiskelin ton 1,5 vuotta ja se on kivaa mutta huono liksa ja paskat työajat olis nyt perheellisenä joten se ei käy.. mula vakkari duuni myyjänä.. mutta ei sekään innosta :(