Heräsin tänään "vääränä henkilönä" APUA !!!!
Heräsin tänään ja aamusta asti oli todella vieras olo, siis omassa kodissani oman miehen vieressä siinä mietin että nyt en ole kotona ja jokin on pahasti vinossa! Ihmeellinen olo jatkui ja jatkui ja mieheni kanssa juttelu tuntuu kaikista hirveimmältä, siis jotenkin aivan kuin en olisi oma itseni. Tai siis että esitän olevani itseni mutta oikeasti olen joku muu.
Olenko psykoosissa
miten tämän saa pois?
Ymmärsiköhän kukaan :((( tämä on hirveä olo eikä mene pois. Tekisi mieli vain lähteä ovesta ulos mutta järki sanoo että nyt on vaan jokin vialla aivoissani eikä tämä ole todellista.
Kommentit (13)
Tarkista ensin että et ole torakka. Sen jälkeen, ole onnellinen että et ole torakka.
Soita lääkärille?
Mulla oli joskus teininä samanlaisia hetkiä, mutta ne kestivät yleensä vain 5-30 minuuttia. Saatoin katsoa peiliin, enkä tunnistanut itseäni. Psykiatri sanoi kohtausten olevan normaaleja - en sitten tiedä että olivatko normaaleja syömishäiriöiselle masentuneelle vai ihan kaikille...
Soita lääkärille. Dissosiaatio, psykoosi tai aivoverenkiertohäiriö. Ootko huumeita tai reippaasti alkaa käyttänyt viime aikoina? Ehdottomasti lääkäriin yhteys.
Mene nukkumaan ja katso heräätkö entisenä itsenä vai taas uutena henkilönä. Tai entä jos se entinen oma itse tuntuukin vieraalta!
siis minne lääkäriin, nyt on uudenvuoden aatto? eikö kaikki paikat oo kiinni. olen helsingissä. Saako tätä mitenkään itse pois? jos vaikka nukkuisin? t: ap
Jos olo jatkuu, mene päivystykseen. Voi olla esim. aivoverenkierron häiriö tai epileptinen kohtaus.
huijasin
ei minua mikään vaivaa paitsi tylsyys :)
t: ap
No päivystys. Soita edes sinne. Ei se psykoosilta kuulosta kun itse tunnistat tilanteen. Oikeastaan sitä suuremmalla syyllä lääkäriin, ap.
Vierailija kirjoitti:
huijasin
ei minua mikään vaivaa paitsi tylsyys :)
t: ap
Vittu mikä idiootti. Hauskat provot erikseen, tämä oli tyhmää.
Ei välttämättä ollut provo. Tuo provon 'tunnustaja' voi olla kuka tahansa.
Terveysneuvonta Helsinki: 09 310 100 23. Ap voi soittaa tuonne, muut itsensä oudoiksi tuntevat tarkistakoot oman paikkakuntansa neuvonnan numeron esim. internetistä.
Depersonalisaatio olisi ollut ehdotukseni. Tiedä vaikka typeryyttäsi se vielä sinulle aiheutuu, jos vaikka jokin Karma on olemassa.
soita lääkärille