Kuinka pienessä asunnossa mahtuu asumaan?
...kun kodissa asuu kaksi aikuista, vauva ja koira? Kokemuksia? Mietityttää, että pitääkö nyt jo laittaa kaksio myyntiin ja alkaa katsella kolmiota, laskettu aika olisi kesäkuussa. Vai kuinka pitkälle voidi pärjätä kaksiossa? Koira ei ole vaativa, vauvasta ei tietenkään vielä tietoa.
Kommentit (21)
No riippuu ihan kaksiosta, jos on 60 neliötä järkevällä pohjaratkaisulla niin pärjää vielä aika pitkään, jos joku alle 40 neliön alkoviviritelmä niin tekee kyllä tiukkaa ajatuskin vauvan ja koiran kanssa. Kyllähän sinne mahtuu mutta minusta ei olisi mukavaa.
Mun siskon perhe asui kahden lapsen kanssa 58 neliön kaksiossa useamman vuoden. Ensimmäisenä ahtaaksi kävi makuuhuone, johon ei mahtunut sänkyä kahdelle isommalle lapselle ja sen vuoksi sitten muuttivat. Heillä oli iso olohuone ja asunnossa oli suurten ikkunoiden ja avarien maisemien vuoksi tilan tuntua.
Kuulostaa ihan hyvältä sitten! Meillä on 60 neliötä. Kolmestaan koiran kanssa olemmekin mahtuneet tosi hyvin tähän, mutta kun alan miettiä vauvan tavaroita niin alkaa ahdistaa. Säilytystilaa pitäisi taikoa jostakin. Ap
No me asutaan 60m2 kaksiossa miehen ja kahden kissan kanssa ja vauva syntyy ihan tässä kohtapuolein.
Ajateltiin mekin ensin lähteä hakemaan isompaa, mutta katsotaan miten tässä nyt pärjätään. Asunnon ostaminen olisi muutenkin ajankohtaista lähivuosina, niin sinänsä ei jaksettaisi alkaa välimuuttoa vetämään, vaan seuraava osoite olisi sitten se oma.
Me asutaan edelleenkin 53 neliön kaksiossa, vanhemmat ja 4-vuotias lapsi. Muutoin oltais varmasti jo muutettu, mutta sijainti on niin loistava, että ollaan sinnitelty tässä. Nämä ovat niitä valintoja... Ihan kivasti ollaan kyllä tähän asti mahduttu, mutta nyt aletaan kaivata enemmän tilaa. Lapsella on parvisänky makkarissa, joka säästää lattiatilaa. Paljon myös seinähyllyjä. Vauva ei kyllä sinänsä paljon tilaa kaipaa, ja uskon että vauvasta on vain mukavaa, että tärkeät ihmiset ovat koko ajan lähellä :-).
Riippuu mm. tavaran määrästä, vauvan luonteenlaadusta ja terveydentilasta, omasta uniherkkyydestänne ja työelämästänne. Joskus on ihan kiva että on parikin ovella varustettua huonetta.
Me asuttiin vauvan ensimmäiset 6kk kaksiossa 54 neliötä ja surkea pohjaratkaisu. Koira meillä on myös. Hankalaa oli mm. vaunut ahtaassa eteisessä, kun missään muualla ei voinut pitää. Ja tietysti kaikki vauvan tavara olohuoneessa (mm. ratasistuin, riippukeinu päikkäreitä varten, äitiyspakkauslaatikko liian pienille ja isoille vaatteille). Olohuoneessa myös kuivatettiin pyykit. Riippuu paljon asunnosta. Olen nähnyt myös tilavia kaksioita, joissa mahtuisi asumaan paljon paremmin kuin tuossa missä me asuttiin. Vanhassa asunnossa rassasi myös kamala keittiö, jossa ei ollut tiskikonetta. Nyt lapsi on kohta 2v ja asutaan neliössä, mutta yksi huone on ihan varastona ja yksi huone leikkihuoneena. Edelleen käytetään makuuhuoneena vain yhtä huonetta. Kylppärissä mahtuu kuivattamaan pyykit ja keittiössä on tiskikone sekä tilaa ihan oikealle ruokapöydälle. :)
Asunnkahdestaan lapsen kanssa 41neliön asunnossa.
Vauvan vaatteille meillä oli senkki "käytävässä", koska kaappitilaa ei enää ollut. Ja tosiaan äitiyspakkauslaatikossa olohuoneessa kaikkea sellaista vaatetta ja tavaraa, mikä ei ollu käytössä.
Vierailija kirjoitti:
kuinka pitkälle voidi pärjätä kaksiossa?
Tätini perhe (kaksi aikuista, kaksi lasta ja kissa) pärjäsi kaksiossa, kunnes lapset olivat teini-ikäisiä. Jos lapset olisivat olleet samaa sukupuolta, olisivat ehkä pärjänneet pidempäänkin.
Hieman voi riippua koiran koostakin.
Vanhemmille parvisänky ja lapselle "huone" alapuolelle tai vanhemmat voivat nukkua olohuoneessa. Meillä käytettyjä ratkaisuja lasten kanssa kaksiossa. Lähes kaikkiin huonekaluihin saa nykyään säilytystilaa niin sitä saa helposti laajennettua.
Mun miehen täti perheineen asui kaksiossa kahden lapsen ja koiran kanssa ja asuvat siinä vieläkin, lapset toisin ei enää asu, vaan ovat perustaneet perheen ja muuttaneet omiin koteihinsa. Neliömäärää en tarkkaan tiedä, mutta veikkaan 50- 60 neliötä.
Riippuu ihan teidän tilan tarpeesta.
Meillä on 75 neliöinen kolmio, jossa asuu kaksi aikuista ja kolme lasta. Minusta mahdutaan melko hyvin, joskin kaappitilaa saisi olla enemmän mutta eipähän tule hamstrattua liikaa tavaraa.
Kuten moni on sanonutkin, niin sehän riippuu asunnon koosta, pohjaratkaisusta ja muista säilytystiloista. Se pelastaa jo paljon, jos vaunuille on järkevä vaunuvarasto, mitä usein ei ole, ja pyykille kuivausmahdollisuus pesutuvan yhteydessä. Vauvan mukana tulee kuitenkin yllättävän paljon tavaraa joka vie tilaa, syöttötuoli, amme, sitteri jne. Itse koin että vauvan kanssa kyllä mahtuu elämään pienessäkin asunnossa, pieni vauva nyt kuitenkin nukkuu siinä vanhempien vieressä, mutta koiran vuoksi oli siivottava usein, ja pienessä asunnossa tuntui ettei muuta ehdi tehdä kuin laitella tavaraa kasaan ja sivummalle että pääsee siivoamaan. Eteistä ei oikeastaan ollut joten rattaat vei myös ison osan asunnosta.
Lapsihan ei tilaa juuri tarvitse vaan on joka tapauksessa aina mieluiten siellä missä muutkin ihmiset on. Mut aikuiset voi tarvita lisää tilaa ympärilleen.
Vierailija kirjoitti:
No riippuu ihan kaksiosta, jos on 60 neliötä järkevällä pohjaratkaisulla niin pärjää vielä aika pitkään, jos joku alle 40 neliön alkoviviritelmä niin tekee kyllä tiukkaa ajatuskin vauvan ja koiran kanssa. Kyllähän sinne mahtuu mutta minusta ei olisi mukavaa.
Alkovihan nimenomaan auttaisi sitä tilannetta vielä useamman vuoden eteenpäin. Sehän olisi kuin kolmas (ikkunaton ja oveton) huone!
Jos sinä tarkoitat jotain yksiötä jossa on alkovi ja kuvittelet että voit kutsua sitä kaksioksi, tarkista ensin faktat.
Me asutaan 63 neliöisessä kaksiossa 3veen kanssa ja vauva tulossa. Periaatteessa kolmio olisi kiva, mutta pärjätään me ihan hyvin tässäkin. Meillä on kuitenkin aika tilava makuuhuone, vaatehuone + muuta säilytystilaa, sopivan kokoiset olkkari ja keittiö, iiiiso kylpyhuone ja eteiseenkin mahtuu vaunut ihan hyvin. Mikäs tässä on ollessa, vaikka moni varmaan ihmettelee miksei olla jo vaihdettu kolmioon.
Kiva lukea muiden kokemuksia. Meillä on kyllä pieni varasto, johon saadaan vaunut, eli ne ei vie tilaa. Makuuhuoneen järjestys ja säilytystila pitää pohtia uusiksi. Pyykkien kuivaus on kysymysmerkki, ehkä sitte olohuoneeseen. Jostain on tingittävä :) ap
Vierailija kirjoitti:
...kun kodissa asuu kaksi aikuista, vauva ja koira? Kokemuksia? Mietityttää, että pitääkö nyt jo laittaa kaksio myyntiin ja alkaa katsella kolmiota, laskettu aika olisi kesäkuussa. Vai kuinka pitkälle voidi pärjätä kaksiossa? Koira ei ole vaativa, vauvasta ei tietenkään vielä tietoa.
Meidän poik täytti just viis kun saatiin yks huone rakennettua lisää. Eikä yhtään liian aikasin. Leikit ja lelut alkaa tarviimaan omaa tilaa. Ekat kolme vuotta meni hyvin kaksiossa. Sit alko lisätilan haaveilu.
Vierailija kirjoitti:
Kiva lukea muiden kokemuksia. Meillä on kyllä pieni varasto, johon saadaan vaunut, eli ne ei vie tilaa. Makuuhuoneen järjestys ja säilytystila pitää pohtia uusiksi. Pyykkien kuivaus on kysymysmerkki, ehkä sitte olohuoneeseen. Jostain on tingittävä :) ap
Miten ois kuivausrumpu? Helpottaa muutenkin elämää lapsiperheessä :-).
Riippuu varmasti ihan teistä itsestä ja siitä kuinka paljon omaa tilaa haluatte. Monet pärjää kaksiossa monta vuotta lapsen ja koiran kanssa, mutta sitten toiset taas haluavat mieluummin heti kolmion. Jos on kiva kämppä, jossa viihdytte ja sopu sijaa antaa niin kyllä varmasti mahdutte.