Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Opiskelu floristiksi

Vierailija
18.12.2015 |

Mietin alanvaihtoa. Olen opiskellut käsityönopettajaksi mutta virkaa on vaikea saada ja muutenkin mietin onko tämä sittenkään se minun omin ala. Haluan kyllä tehdä töitä käsilläni ja esteetikkona nautin kaikesta kauniista. Floristin ammatti onkin pyörinyt jo vuosia mielessä. Mietityttää kuitenkin alan työtilanne ja palkkaus. Onko tästä jollakin tuoretta tietoa? Miten alan aikuiskoulutus? Asun pk-seudulla ja toivoisin koulutuksen löytyvän täältä. Millaista käytännön työ on? Entä kukkakauppiaaksi ryhtyminen?

Kommentit (20)

Vierailija
1/20 |
18.12.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jään seuraamaan tätä ketjua, toivottavasti löytyisi joku joka tietäisi. 

T.Alan vaihtoa vakavasti harkitseva sairaanhoitaja

Vierailija
2/20 |
18.12.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ketään floristia linjoilla?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/20 |
18.12.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Upsista keikkaa. Pidän tätä vaan ylhäällä joskos löytyisi floristeja! Itseäkin aihe myös kiinnostaa kun tässä punnitsen vaihtoehtoja. 

Vierailija
4/20 |
18.12.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensin puutarhuriksi jotta oppii kasvit, sitten floristiksi.

Kyseessä kaupan ala, palkkataso heikko, työtä myös iltaisin ja viikonloppuisin. Töissä jouluna ja valmistujaisten aikaan. Mukana ihmisten ilossa(häätyöt) ja surussa (hautajaiset).

Vierailija
5/20 |
18.12.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole floristi, mutta puutarhamyymälässä töissä. Ihan suoraan täytyy sanoa, että ei kyllä välttämättä kannata itseään floristiksi kouluttaa. En tiedä tarkkaan mitä meillä floristit tienaavat, mutta veroprosentit ovat 9-11 (ei hirvittäviä vähennyksiä), joten ei siinä rikastumaan pääse. Riippuen myös työpaikasta, työ saattaa olla sesonkiluonteista, jolloin koko vuoden ympäri ei ole tarjolla täysiä tunteja. Varmasti palkitsevaa työtä kyllä, sillä asiakkaat ovat (yleensä) mukavia ja jos intoa piisaa, niin oma pulju pystyyn. Tosin pikkukukkakaupoilla ehkä vielä hankalampaa. Tiedän kuitenkin yhden floristin, joka on onnistunut saamaan firman pyörimään.

Vierailija
6/20 |
18.12.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Floristin tutkinto on ammattitutkinto. Mitä joskus itse olen katsellut koulutuksia, on alle vaadittu kukkakaupasta kokemusta tai puutarhurin tutkinto alle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/20 |
18.12.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Perusmyyntiätyö alkoi vituttaa minua. Tyypillinen tilanne on se että naisasiakkaat monasti kuvittelevat tietävänsä paremmin kukat kun myyjä.

Joka helvetin neilikka täytyy pöntöstä nostaa ja sitä sitten tutkailee. Valitsee kuitenkin ensimmäisen jonka otin esille.

Ja vihreät tietty kaupan päälle.

Terkkuja vaan alan ihmisille : D

Vierailija
8/20 |
18.12.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kukkakaupoissa monesti on myös todella kylmä. Kukat pitävät viileästä ja talvisaikaan kun kaupan ovi käy, kylmyys vaan lisääntyy.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/20 |
18.12.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Työskentely joulunaikaan on todella raskasta. Aattona kun pääset kotiin, ei jaksa enää mitään. Noin viikon ajan ennen aattoa kaupassa on hirveä kiire ja päivät venyy. Samoin tosiaan kevään valmistujaisviikonloput olet myymässä sitä yhtä ruusua.

Vierailija
10/20 |
18.12.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tajua kuka haluaa niin turhaan ammattiin. Sitoa ja kaupitella nyt kukkia päivät pitkät

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/20 |
18.12.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Komppaan, että floristin työpiste on yleensä kylmä. Leikkokukissa on myös kemikaaleja ja värejä, jotka saattavat aiheuttaa iho-oireita. Luullakseni ainakin Tuorlassa olisi floristikoulutusta johon ei tarvitse pohjalle puutarhurin tutkintoa.

Vierailija
12/20 |
18.12.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siitä työstä monella on kovin romanttinen kuva.

Se on kuitenkin kovaa työtä pienellä palkalla huonoilla työajoilla. Täytyy olla todella asiakaspalveluhenkinen jaksaakseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/20 |
18.12.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kukat pitävät kylmästä koska kuolevat nopeasti lämpimässä. Kyse on elävästä materiaalista joka pitäisi myydä ennen kuin menee huonoksi.. Sinulla pitäisi olla vakio-asiakkaista tilauksia esim. maanantaikukat jollekin isolle firmalle johtajien huoneisiin ja ruokalaan ehkä infotiskille. Juhlien järjestäjien kautta voisit saada tilauksia jne mutta ongelma on raha alalla joka kuihtuu kukkien myötä pois kuten haaveetkin...Paljon vakkari-asiakkaita jotka soittavat juuri sinulle ja haluavat sinulta ne kukat, kukkien ja asetelmien kuljetus ja nouto sekä myyntipiste yksityisille asiakkaille ilman heitäkään et pärjää. Ei ole hyvä idea... 

Vierailija
14/20 |
18.12.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä että olette kirjoitelleet näin realistisesti alasta! Tosin eiköhän kaikissa ammateissa ole ne omat hyvät ja huonot puolensa jotka on hyvä tiedostaa jo ennen kuin lähtee mahdollisesti opiskelemaan. Palkka ei siis päätä huimaa mutta millaisista summista puhutaan täyspäiväisen floristin kohdalla? Onko töitä tarjolla?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/20 |
18.12.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä hyvä kukkakauppa menestyy, isoissa kaupungeissa kilpailua on enemmän, mutta toisaalta pienellä paikkakunnalla kaikki hakevat kaikki kukkansa (ylioppilasruusuista joulukukkuun ja hautaseppeleisiin) siitä ainoasta kukkakaupasta.

 

Täällä (isohko kaupunki) suurin osa kukkakaupoista on sellaisia, että niissä myydään myös muuta, lähinnä koriste-esineitä, sekä kukkiin kuuluvia juttuja (maljakkoja, ruukkuja, koreja jne.) yhdessä on jopa tauluja.

Uskoisin että kukkakauppa menestyy, jos seuraavat täyttyvät:

 

-Hinnat kohdillaan, itse en esim. käy lähiömme kukkakaupassa koska siellä kukkien laatu on huonompi mutta hinnat korkeammat mitä muissa kukkakaupoissa.

-Saatavilla on erihintaisia vaihtoehtoja, työkaverille vien max 10euron kukan/kimpun kun on hänen nimipäivät, sitten taas omalle äidille olen ostanut 40-50e kukkia/kimppuja syntymäpäivänä.

-Myynnissä on muutakin (kannattaa pitää näyteikkunassa esillä näitä!), esim. talvella lyhtyjä jne. koska usein kun kiireellä menee ja tarvitsee jonkun "pienen lahjan" on helppo pysähtyä kukkakaupasta se ostamaan.

Tärkeimpänä on ehkä tuo hinta, sillä itse en osta (ns. periaatteesta) mitään kallista, olen tietenkin valmis maksamaan kukkakaupassa sen n. saman hinnan yhdestä kukasta mitä marketissa maksaa kimppu, koska noissahan on käytännössä "eri tuotteet" kyseessä. Kukkakaupoissa laatu on yleensä parempi, tämän huomasin mm. kanervissa, marketin oli kuivia pikku kättynöitä, kukkakaupassa taas isompia ja rehevämpiä --> pidin kukkakaupan kanervia jopa edullisempina kun miettii hinta-laatu suhdetta.

Samoin hinta on siksi tärkeä, että joskus haluaa ostaa esim. 5kpl pikku juttuja edullisesti, jos nuo saa niin sitten herkemmin menee sitä kallista ostamaan samasta paikasta. Ja itse olen sellainen, että jos hinnat on kohtuulliset, niin ostan enemmän. Tyyliin jos pieni lyhty on 20e ja yksi tulilatva 20e jne. niin ostan jomman kumman tai en mitään, vert. jos nuo molemmat ovat "muutaman" euron luokkaa, niin ajattelen onpas halpaa ja ostan molemmat.

 

 

 

Vierailija
16/20 |
18.12.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllähän kukkia ostetaan aina. Eivät ole trendeistä kiinni (vrt. rakennekynnet tms.). Ei siis mikään täysin turha ammatti.

Vierailija
17/20 |
18.12.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi aina ostettaisiin? Vastaa ensin itsellesi tähän

Vierailija
18/20 |
18.12.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikea saada täyspäiväistä työtä. Itse olen floristin hommia tehnyt, tosin ilman koulutusta. Kouluttauduin juuri ihan toiselle alalle. Yleensä omistajat perheineen pyörittävät ja ulkopuolista väkeä palkataan sesonkeihin.

Oma bisnes on täällä päin (ei pk-seutu) floristille melkein ainoa keinoa kokopäivätyöllistyä. Kukat ostetaan kuitenkin yhä enemmän Prismasta ja muista marketeista. "Nykynuoriso" ei ole oikein ottanut omakseen palvelevaa kukkakauppaa vaan kimppua edukkaampi nipputavara ja ruukkukukat tuntuvat olevan enemmän mieleen ja vanhemmat sukupolvet sitten ostavat kimppuja. Hää- ja surusidonta tietenkin sitten erikseen. Yritykset suosivat pitkäikäisiä ja helppohoitoisia istutuksia ja ruukkukukkia.

Kukat ovat upea työskentelymateriaali ja hyvin hoidetussa, käytännöllisessä myymälässä on ihanaa työskennellä. Työ sopii fyysisesti aktiiviselle sillä työpäivä vietetään seisten ja askelia tulee tallattua valtavasti pitkin myymälää sinkoillessa. Asiakkaat ovat pääsääntöisesti mukavia ja hyvällä tuulella, mutta aina joku oman elämänsä hortonomi, aggressiivinen allergikko tai ääneen taivasteleva pihistelijä eksyy joukkoon.

Nyt on muuten eka joulu aikoihin ilman kukkakaupassa työskentelyä ja ai että kun kerrankin jaksoin laittaa joulua omaan kotiin. :) kivat muistot jäi mutta mielummin tyydyn harrastamaan kukkia ja sidontaa kuin yritän elantoni kukista repiä.

Vierailija
19/20 |
18.12.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Palkka on opettajan palkkaa huonompi. Käsittääkseni selvästikin, tarkkaan en tiedä. Lähipiirissäni on floristi, sillä perusteella vastaan, mitenkään tarkkaan en ole asioita kysellyt. Työehdot on huonot, alalla ei kai ole omaa työehtosopimusta. Esim. Ylitöistä ei makseta. Hyvin kausiluonteista työtä, juhlapyhät kiinni töissä.

Yksi tärkeä seikka opiskelusta: tutkinto suoritetaan näyttötutkintona ja joka kurssilta osa reputtaa, ei oo mikään helppo. Ap:lla tuskin on sitä ongelmaa, olet varmasti käsistäsi kätevä ja oletettavasti myös luova.

Vierailija
20/20 |
18.12.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kukkakaupat ja puutarhamyymälät on puutarha-alalla suunnilleen paras vaihtoehto, jos haluaa ympärivuotisia töitä. Viheralueiden hoito, viherrakentaminen ja suht iso osa viljelmistä ei oikein pyöri ympärivuotisesti.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kolme kuusi