Millä voi korvata ricottan?
Pikakyssäri... kaupassa ei ole ricottan, jota tarvitsisin pinaattitäytteisiin canneloneihin. Millä sen voisi korvata?
Kommentit (8)
Noihin cannelloneihin korvaisin mozzarellalla.
Pitäisi tehdä tahna silputun pinaatin kanssa joten ei ehkä mozzarellaa..äh pakko kai käydä toisessa liikkeessä. Kiitos silti!
Ap
Vierailija kirjoitti:
Pitäisi tehdä tahna silputun pinaatin kanssa joten ei ehkä mozzarellaa..äh pakko kai käydä toisessa liikkeessä. Kiitos silti!
Ap
Ei se mitään haittaa vaikkei siitä tulekaan tahnaa. Ihan hyvää tulee jos pilkot mozzarellan ihan pieneksi. Tai raastat jopa / ostat mozzaraastetta.
Periaatteessa myös esim. maitorahka voi käydä, mutta itse en tykkäisi sen happamaasta mausta cannelloneissa. Mozzarella on maun puolesta paljon parempi match, vaikka koostumus onkin erilainen.
Mozzarella tai vuohenjuusto, riippuen millaista makua on tavoittelemassa
No... varmaan... ihan... millä... tahansa... muulla... juustolla...
Maustamattomalla Violalla olen korvannut ihan menestyksekkäästi juuri canneloneissa ja vastaavissa ruoissa. Ihan mikä vain tuorejuusto käy.
Eikö kukaan tiedä?