Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Nyt ymmärrän miksi vuokrat aina nousee!!

Vierailija
30.11.2015 |

Ihan hävytöntä. Oon aatellut, että vuokrat nousevat joka vuosi jonkun sähkön kallistumisen tai talon ylläpitokustannuksien/vastikkeen nousun takia. Mutta että jotkut vain tahkovat puhtaasti voittoa sillä:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015112920748664_uu.shtml

Tämä ei siis koske pelkästään VVO:ta vaan monia muitakin vuokrafirmoja ja säätiöitä. Miten voisi estää? Jos ilmoittaa vuokranantajalle, ettei suostu vuokrankorotukseen, lentää pihalle tai ylimääräinen maksamaton summa menee perintään tms. Mutta voisiko tästä tehdä jonkun kansalaisaloitteen tai lakiehdotuksen, ettei aina joka vuosi jollain tekosyyllä nostettaisi vuokraa? Yksityiset vuokranantajat voisi olla vielä eri asia.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
30.11.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

oppia ikä kaikki

Vierailija
2/2 |
30.11.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yksittäinen vuokralainen on aika heikoilla. Mutta oikeassa olet, asiasta pitää puhua.

Omalla kohdalla olen saanut lottovoiton: kaupungin asunnon. VVO ja Sato pyytäisivät vastaavasta kämpästä ainakin 500 enemmän, yksityisellä voisi olla että joutuisin lähes tuplaamaan vuokrani.

Ja silti vuokra tuntui minusta aluksi kalliilta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yhdeksän viisi