Mielikuvituksesta
Onko mielikuvituksellasi rajoja? Pystytkö kuvittelemaan ihan mitä tahansa yhtä tarkasti, kuin katsoisit vaikka elokuvaa? Mutta sen lisäksi myös haistaisit, maistaisit ja tuntisit kaiken näkemäsi?
Käytätkö yleensä kaikkia aisteja kerralla kuvitelmissasi vai keskitytkö yhteen tai kahteen kerrallaan?
Millainen on mielestäsi hyvä mielikuvitus? Onko sinulla sellaista?
Kuvitteletko yleensä asiat omasta näkökulmasta käsin vai näetkö itsesi ulkoota päin tai toisten silmin? Voitko kuvitella olevasi kokonaan toinen?
Kuvitteletko itsellesi seuraa, keskusteletko heidän kanssaan?
Pystytkö kuvittelemaan miltä jokin tuntuu sinusta samalla kuin toisesta osapuolesta eli elät kahta roolia yhtäaikaa? Esim. jos kuvittelet jonkun koskettavan sinua vaikka selkään, niin voitko samalla kuvitella miltä se tuntuu ja näyttää siitä joka koskettaa sinua? Samanaikaisesti ja yhtä vahvasti.
Voitko kuvitella jonkin kosketuksen tai vaikka esineen/pinnan tunnun niin aidosti, että lopulta todella tunnet sen? Tai pystytkö kuvittelemaan itsesi toiseen paikkaan niin, että avatessasi silmät olet oikeasti hämilläsi kun et olekaan siellä? Vähän kuin unesta herätessä joskus on se tunne.
Kuinka kauan pystyt pitämään mielikuvaa yllä keskeytyksettä? Jos vaikka ajattelet kesäpäivän viettoa rannalla, niin kauanko voit kuvitella sitä yhtäjaksoisesti nähden rannan, ihmiset ja tapahtumat, kuullen äänet, haistaen meren tuoksun ja tuntien tuulen märällä iholla jne.
Pystytkö kuvittelemaan kokonaan toisia maailmoja ja niihin hahmoja sekä tapahtumia, siihen tyylin kuin mitä on vaikka satukirjoissa ja fantasiakirjoissa? Niinkuin vaikka muumimailma ja muita vastaavia. Pystytkö hallitsemaan sen kokonaisuuden kokoajan mielessäsi ja näkemään kaikkien hahmojen toiminnat ja vaikka itsesikin siellä jossain muodossa?
Kun luet vaikka ruokaohjetta, niin näetkö samalla mielessäsi miten se ruoka tehdään vaihe vaiheelta ja tiedät myös miltä se ruoka lopulta maistuu?
Osaatko olla ajattelematta yhtään mitään? Niin ettei todellakaan mieleen tule yhtään mitään, vain pelkkää tyhjää? Kuinka kauan?