Onko kantapäiden kovettumien repiminen normaalia/ tervettä?
Itse revin jalkapohjieni kovettumia ja saan siitä mielihyvää. Kantapääni on usein kipeytyneet tämän takia niin pahasti, etten ole pystynyt kunnolla kävelemään.
Onko normaalia/tervettä toimintaa?
Kommentit (34)
En tiedä, mutta itse teen samaa. Kantapääni ovatkin sitten niin karseat, että sukat on jalassa joka paikassa- paitsi suihkussa. Kesäisin tätä ongelmaa ei ole, mutta joka syksy ilmojen viiletessä tämä alkaa.
Joo tiedän miten kantapäitä hoidetaan, mutta en jaksa. Se vaatisi joka ilta niiden rasvaamista tai hiomista.
Jep, täällä kohtalotoveri. Nahan palat laitan vielä suuhuni.
Teen ihan samaa. Erityisesti stressaantuneena tai jos en saa unta illalla. Välillä saan hoidettua jalat kuntoon, mutta nyt ne ovat taas karseassa kunnossa hoitamattomuuden ja repimisen takia.
Vierailija kirjoitti:
Jep, täällä kohtalotoveri. Nahan palat laitan vielä suuhuni.
No TUO ei enää kuulosta terveeltä! Ethän ole tosissasi, ethän?
T. 3
Joo. Illalla luen kirjaa nojatuolissa ja kun siitä lähden, tuoli on valkoisten hiutaleiden peitossa. Usein laitan sukat jalkaan tarkoituksella etten tule repineeksi jalkapohjia.
Vierailija kirjoitti:
Jep, täällä kohtalotoveri. Nahan palat laitan vielä suuhuni.
En siis ole ainoa, joka laittaa nahanpalat suuhunsa. Tiedätkö mitä minä teen sen lisäksi? Kun revin nahanpaloja, kerään ne pöydälle. Joskus ne jäävät yön yli pöydälle ja seuraavana päivänä, kun ne ovat kovettuneet, kaivelen niillä hampaideni välejä.
Ap
Vierailija kirjoitti:
Mulla ei kovetu.
Sinulla on siis samoja ongelmia kuin aviomiehelläni.
T.Pipsa
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Jep, täällä kohtalotoveri. Nahan palat laitan vielä suuhuni.
No TUO ei enää kuulosta terveeltä! Ethän ole tosissasi, ethän?
T. 3
En ole tuo sama kirjoittaja, mutta mä oon tuotakin joskus tehnyt. Tosi ällöttäväähän se on. En sitä kiellä. Mutta sitten sen vaan tekee.
Kovettuuko naisten kantapäät? Minkä ikäisiä olette?
Teen myös samaa.Ongelma pahenee aina talvisin ja kantapääni ovat aivan järkyttävän näköiset.Niissä on kuin isoja halkeamia,joista saa mukavan otteen kynsillä,ja sitten revin niitä.Ja mitä enemmän saan kuorittua sitä nahkaa,sitä tyytyväisempi olen..Tilasin juuri jalkahoitoon itselleni ajan,josko sillä pääsisin kierteestä eroon.
Vierailija kirjoitti:
Kovettuuko naisten kantapäät? Minkä ikäisiä olette?
Olen 28. Yhdelläkään poikaystävistäni ei ole ollut kovettumia kantapäissä, silkkisen sileät olleet. Eli taitaapa ne kovettumat olla yleisempiä naisilla kuin miehillä, mikä johtuu mm. siitä, että naiset käyttävät epäergonomisempia, joskus jopa liian pieniä kenkiä. Itse toki fiksuna ihmisenä lukeudun näihin.
Ap
Tässä sinulle vastaus: Tervettä on pitää kantapäistään huolta niin etteivät ne kovetu. Ole hyvä tiedosta, ei maksa mitään.
Vierailija kirjoitti:
Kovettuuko naisten kantapäät? Minkä ikäisiä olette?
Minä olen 24. Kovettuminen alkoi ehkä siinä 18-19-vuotiaana.
T. 3
Ei ole miehillä harvinaisempaa. Päinvastoin. Taidat AP vaan olla sen verta lihava matami että kantapäät kovettuneet painon alla. Paljonkos sitä massaa olikaan? Vähintään 70kg veikkaan.
Rasvatkaa niitä kinttujanne! Helkutti... Ei usein tarvi mitään pitkän kaavan mukaan tehtyä jalkahoitoa suorittaa kunhan peseydyttyään kunnolla rasvaa.
En tiedä onko se normaalia mut ite teen samaa... Tosin itse laitan nahan palat suuhun ja pureksin ne ja syön :-o pienestä saakka tehnyt noin. Nytkin kantapäiden nahka ihan vereslihalla ja kävely sattuu, aamusuihkussa meni vähän överiks. Syön myös rakkuloiden nahan heti kun se vesi on häviny nahan alta nams!
up