Nettikaupoista tilaaminen nyt
Uskaltaakohan nettikaupoista tilata nyt? Esim. Nellyn lasku tulee muistaakseni maksaa kaksi viikkoa siitä kun paketti on lähetetty, mutta mitenkäs nyt jos paketti saapuu vaikka neljän viikon kuluttua? Onko tässä hässäkässä suurempi riski pakettien katoamiselle?
Kommentit (12)
Riippuu varmaan onko miten kiire saada tavarat. Itse tilasin Lekmeriltä 1,5 viikkoa sitten synttärilahjan kummipojalle ja lämpöpussin meidän vauvalle.
Sain lähetystunnuksen, mutta paketti ei näy liikkuvan eteenpäin. Yleensä tavarat tulleet heiltä noin viidessä päivässä. Synttärit viikonloppuna joten jännitetään tuleeko lahja ajallaan.
Minä tilasin dermoshopista viime viikolla. Yleensä paketi tuodaan kotiovelle max.3 päivän kuluttua, nyt meni reilu viikko. Tuli sentään, kiitos.
Tajusin vasta tilattuani, että toimituksen olisi saanut nopeasti nordpostin kautta, noutopisteitä on kattavasti mm. siwoissa, jne. Toimittavat kotiinkin. En ole ennen tällaista firmaa edes huomioinut.
Minä en ainakaan uskalla tilata. En uskalla riskeerata kalliin ostoksen kanssa, kun se olisi kuitenkin pakko saada jouluksi, tai muuten pitäisi ostaa joku korvaava lahja. Harmi juttu postimyyntifirmiolle. Voi tulla takkiin pahasti.
Just tilasin vaatteita yhdestä nettikaupasta ja kosmetiikkaa toisesta, mutta mulla ei olekaan nyt niin päivän tai edes viikon päälle että milloin ne saan. En usko että paketit minnekään sieltä häviävät, viivästyvät ehkä. En tilaisi sellaisia missä koko homma kaatuu siihen jos ei tule just tiettynä päivänä.
Postin toimittamat voi varmaan viipyäkin. Matkahuollon toimittamat paketit pitäisi kai kulkea ihan normaalisti. Eli tilatkaa sellaisista kaupoista joissa on Matkahuolto toimittajana.
Paketit viivästyvät kyllä, postilta on ilmoitettu että postia ja paketteja on kertynyt jonoon jo suuria määriä ja toimitus jouluksi on epävarmaa. Kannattaa hyödyntää matkahuollon tai postnordin toimituksia.
Zalandosta tanssiaismekko tyttärelle tulossa. Bileet viikon päästä... Toimittavat kuitenkin ilmeisesti matkahuollolla, koska lähetys näyttäisi liikkuvan, eli toivoa on ja onneksi on plan b. Pitää sit vaan palauttaa se turha mekko.
Varmaan aika paha paikka nettikaupoille nyt, kun on suuri sesonki on kuumimillaan. Menee pikkujoulurättiä ja lahjaostoksia, koristeita, tekstiilejä jne. jne. Moni raahaa luunsa kauppaan.
Tehokkaan ajankohdan valitsivat.
Tai DHL ja UPS. Nuo kyllä saattaa maksaa vähän extraa mutta paketit tulee kotiovelle.
Mä tilasin Nellyltä juuri viime viikon maanantaina paketin, ei ole vieläkään tullut. Tuosta laskutuksesta en tiedä, itse otin laskun vasta tammikuulle.