puolison ex ja perhe facebookissa
Miltä teistä tuntuu, kun puolisonne facebookkaverina onhänen exänsä? Ja aikuiset lapset, jotka laittavat faceen esim. lapsuuskuvia tyyliin minä ja iskä yms. ja sitten koko entinen perhe sukua myöten käy tykkäämässä kuvista ? Itestä tuntuu, että siellä se entinen perhe elää onnellista perhe-elämää somessa vanhoja hyviä aikoja muistellen. Eli tuntuu pahalta.
Kommentit (23)
oletko nyt tosissasi? Ei se ero poista niitä onnellisia aikoja eikä elettyä elämää. Olet aika lapsellinen, jos siitä olet lapsellinen.
Miksi ihmeessä ne aikuiset lapset eivät saisi postata kuvia menneisyydestään? Ja miksi ihmeessä sukulaiset eivät saisi niistä tykätä? Normaalia toimintaa, kasva aikuiseksi!
No saahan ne lapset lapsuuttaan muistella. Se olis eri juttu jos ex vaimo laittelisi vanhoja pusukuvia tms.
yhyyyhyyy, puolison eksä ja entinen perhe on aina paskoja ja aiheuttaa pahaa mieltä
Hassu. Ei menneestä kannata olla mustasukkainen. Jätä itse fb vähemmälle
Mulla on juuri sama tilanne. Puolison aikuiset lapset postaa lapsuuskuvia missä he on kaikki ja minä pöhlö en ole ymmärtänyt tuosta asiasta nokkiini ottaa. Siis sehän on heidän yhteistä historiaa ja mulla oma historiani muualla. Miksi tuollaisesta pitäisi hermostua?
Miten ihmeessä ap annat miehelläsi olla mitään elämänhistoriaa ennen sinua??!!! Lakkauta se!
"Entinen perhe"? Ihan kuin lapset eivät olisi enää vanhempiensa perheenjäseniä, vaikka vanhemmat ovatkin eronneet.
Jep, tämä olikin eka postaus, joka vastasi asiallisesti kysymykseen eli miltä tuntuu :) Eli sulle ihan ok :) Keskustelua ja tuntemuksia kaipailin, en tuomitsemista.
Vierailija kirjoitti:
Miltä teistä tuntuu, kun puolisonne facebookkaverina onhänen exänsä? Ja aikuiset lapset, jotka laittavat faceen esim. lapsuuskuvia tyyliin minä ja iskä yms. ja sitten koko entinen perhe sukua myöten käy tykkäämässä kuvista ? Itestä tuntuu, että siellä se entinen perhe elää onnellista perhe-elämää somessa vanhoja hyviä aikoja muistellen. Eli tuntuu pahalta.
Niin onhan se hirveää että miehesi omat lapset muistelee lapsuuttaan.
Se nyt vaan on niin että miehelläsi on menneisyys. Oisit ottanut peräkammarinpojan jolla ei ole menneisyyttä.
oikeasti, olet mielestäni sairas. Vain sairas ihminen on mustasukkainen miehensä lapsille. Hyväksy se ettet sinä ole maailmannapa,et edes miehellesi.
Mitä järkeä on takertua sanamuotoihin, kun kysymys oli "miltä itse kustakin tuntuu" ?????
Nyt on itsetunto heikoissa kantimissa. Yritähän päästä asian herraksi ja ymmärtää eletty elämä. Kaikilla on historiansa, sullakin.
Eivät he sua kiusatakseen niitä kuvia laita, vaan haasteen ja/tai isänpäivän.
Mikä sua tilanteessa loukkaa?
Sä olet osa tulevaisuutta, ehkä..
Mä olen ymmärtänyt suojella itseäni noilta tuntemuksilta. En ole isää miehekseni valinnut.
Minusta olisi hienoa päästä kuvien kautta osalliseksi siitä ajasta, kun itse en ollut kuvioissa! Näkisin sen ilmeen, mikä isällä on, kun sylittelee esikoistaan, opettaa pientä ajamaan pyörällä ja saa tukka pörrössä isänpäiväkahvit ja -kortit sänkyyn.Kävisin tykkäämässä myös, ja kommentoimassa, miten söpöjä he ovatkaan olleet pieninä :-) <3 Voi olla, että aina ei ihan täysin joka sopukalla siltä tuntuisi, mutta mitä väliä, jos näin kaikilla on hyvä mieli. Nyt on kuitenkin nyt, ja on tärkeää, että välit ovat ja pysyvät hyvinä joka suuntaan.
Minusta tuntuu hyvältä tietää, että rakkaallani on ollut hyvä elämä, hyviä ihmissuhteita ja että hän on osannut olla hyvä isä, jo ennen kuin minä olen ollut hänen elämässään. Tiedän saaneeni kultapalan, joka on lapsilleenkin tärkeä - niin kuin pitää ollakin.
Tosin tietysti, itse olen ihminen jolla on myös ollut hyvä elämä ja on hyvä elämä nytkin. Minun ei ole tarvis olla mustasukkainen tai kateellinen kenellekään, enkä myöskään pelkää jääväni elämässä osattomaksi.
Minun aikuinen lapseni postasi eilen pari lapsuudenkuvaansa, joissa oli yhdessä isänsä kanssa. Kuvat keräsivät paljon tykkääjiä, joista yksi oli lapseni isän nykyinen vaimo ja toinen tämän nykyisen vaimon äiti. No, he ovatkin molemmat tervejärkisiä naisia, jotka ymmärtävät sen, että vanhemmat eivät eroa lapsistaan ja suvustaan vaikka toisistaan eroaisivatkin.
Mikä sinua ap kaivelee noissa kuvissa? Sekö että miehesi elämässä on ollut hyviä aikoja ennen sinuakin? Sekö että hänen lapsensa kokevat isänsä olevan edelleen heidän perhettään? Onko sinulla omia lapsia? Toivoisitko heidän hylkäävän isänsä jos teille tulisi ero?
Mun miehen ex häiriköi meitä monta vuotta, valehteli ja kiristi lapsilla. Ei olisi ok, että olisivat miehen kanssa kavereita. Lapset sen sijaan saavat julkaista, mitä haluavat. Toistaiseksi ei ole mitään lapsuuskuvia näkynyt. Ovat siis jo täysi-ikäisiä ja paremmat välit on isän kuin äidin kanssa.
Itselläni on se " onni" ettei mieheni exän takia voida pitää myöskään lapseen yhteyttä, eikä mieheni ole koskaan itseään tuon lapsen isäksi edes tuntenut! Kyllä ne exsät osaa olla täysin paskojakin halutessaan, vaikka aina yleensä syytetään nyxiä ...
Kuule ap. Et kuulosta ihan terveeltä ja suosittelen, että poistat oman fb-tilisi kokonaan jos se aiheuttaa sinulle tollasia tunteita. Psykologille voi mennä juttelemaan myös tälläisistä asioista. Soita reippaasti vaikka terveyskeskukseen ja varaa aika.
Vierailija kirjoitti:
Itselläni on se " onni" ettei mieheni exän takia voida pitää myöskään lapseen yhteyttä, eikä mieheni ole koskaan itseään tuon lapsen isäksi edes tuntenut! Kyllä ne exsät osaa olla täysin paskojakin halutessaan, vaikka aina yleensä syytetään nyxiä ...
Onko syy yksinomaan exässä, jos mies ei itsekään ole koskaan itseään lapsensa isänä pitänyt?
En ole itse tuollaisessa tilanteessa, mutta mikäli olisin niin eihän se minulle kuuluisi millään tavalla. Puolison aikuisilla lapsilla on täysi oikeus omaan lapsuuteensa ja sen muisteluun, tietysti huomioiden että kaikilta kuvassa esiintyviltä on lupa julkaisuun. Samoin puolisolla on täysi oikeus olla omien lastensa ja muiden sukulaistensa fb-kaveri. On oikeus olla jopa exän ja exän sukulaisten fb-kaveri, jos he näin haluavat.
Toista ihmistä ei voi omistaan, se olisi hyvä muistaa itse kunkin.