Viikon ruoat kahdelle alle 60€/vko (pyh)
http://www.iltasanomat.fi/ruokala/ajankohtaista/art-1445566600931.html
Miten paljon lautasella on ruokaa jos arvioivat kanasalaatin maksavan 1,20€ tai lohipastan ja salaatin 0,90€? Mukillinen kahviakin maksais muka 0,30€ ja mansikat ja nektariinit 0,50€.. Montako mansikkaa saa syötyä? O___O
Kommentit (28)
Miten paljon te oikein syötte? Eipä ihme että Suomi velkaantuu kun elintaso alkaa tappaa vauhdilla.
Melkoisen hoikkana pysyy ainakin muija, yksikin esimerkkipäivä oli että kaurapuuroa ja kahta eri kasvissosetta (tarkoitan keittoa ja smoothieta) sekä leipää. Linssikeitossa ainakin minun tekemänäni on lautasellisessa joku 200 tai max 300 kaloria, smoothiessakaan tuskin mitään kunnon ateriaan verrattavaa määrää... Jos nuo kerrotut ruuat vastaisi todellisuutta niin aika riutuneen näköinen pitäisi olla.
Nuita hintoja mietin vähän itsekkin, mutta ainakin muuten ihan hyvältä nuo ruuat kuulostaa.
Joo...täytyy sanoa että aika ihmeellisiä ruokia heillä. Aamupala ok, mutta välipalaksi joku muutama mansikka ja lounas+päivällinen on joku munakas tai tonnikalaleipä...
No huhhuh, kuolisin nälkään jos olisin tuo Juuli. Olen hoikka (170/54) ja jos katsoo esim noita maanantain ruokia, syön saman verran aamupalaksi! :D
Vierailija kirjoitti:
Mikä on tuo "SPR:n välipala"?
Villiveikkaus: kävivät luovuttamassa verta ja söivät samalla siellä.
Ihmettelin, että mikä kaurapuuro maksaa 0.90 euroa! Lidlistä saa paketillisen 0.49e joten yhdestä annoksesta ei saa 0.90 e hintaista millään.
Vierailija kirjoitti:
Ihmettelin, että mikä kaurapuuro maksaa 0.90 euroa! Lidlistä saa paketillisen 0.49e joten yhdestä annoksesta ei saa 0.90 e hintaista millään.
Näyttää nuo päivän muut ruuat sen verran köykäisiltä, että vetäisköhän se koko paketin tai peräti kaks siinä aamutuimaan.
Vierailija kirjoitti:
Ja kai siitä viinipullostakin on kaupassa maksettu täysi hinta, vaikka vain puolet oli juotu ja sen mukaan laskettu budjettiin.
Ensi viikolla juodaan toinen puolikas ja lasketaan siitä saman verran budjettiin? Tai sitten on ostanut Alkosta sellaisen 0,375 litran pikkupullon, mutta merkattu noin.
0,90 eurolla ei kyllä kummoista lohipastaa ja salaattia saa aikaan, ellei salaattia kasvata itse, lohi ole dyykattu (tai sitä ole ruokalusikallista tms.)
Vierailija kirjoitti:
Ihmettelin, että mikä kaurapuuro maksaa 0.90 euroa! Lidlistä saa paketillisen 0.49e joten yhdestä annoksesta ei saa 0.90 e hintaista millään.
Jos käyttävät annospusseja. Tai sitten maidosta, voista, sokerista ja ehkä marjoista tulee tuo loppuhinta.
"Jos haluaa ostaa halvinta makaronia ja huonoa jauhelihaa, niin siinähän ostaa. Samalla rahalla saisi kuitenkin parempaakin, vaikka kasviksia.
– Me syömme mieluummin vähän hyvää kuin hirveitä määriä huonompilaatuista. Ei se tule sen kalliimmaksi."
meillä menee kahden hengen taloudessa n. 60e viikossa ruokaan. Tarkkaa summaa en osaa sanoa, kun ostamme näillä reissuilla myös ruokaa, pesuaineita ja turhia herkkuja ja välillä vaatteita. Joskus aikoinaan meillä meni 50e viikossa ruokaan ja kaikkeen muuhun, mutta olemme vähän höllänneet emmekä osta enää kaikista halvinta. Välillä menee enemmän, välillä vähemmän.
Mietin vaan, että mitä on "huono jauheliha"? No, sika-nautajauhelihaa en osta itsekään koska en pidä siitä, mutta ei se tee siitä huonoa. Ja halvinta makaronia? Kai sillä myllyn parhaalla on joku huima ero sitten viisi kertaa kalliimpaan luomutuotettuun ekologiseen supermakaroniin...
Minä söisin mieluummin suurempia määriä noita noiden huonoksi määrittelemiä ruokia. Ainakin olis muutakin kuin vihersmoothieita, salaatteja ja munakkaita sekä puuroa ja kikherneitä.
Hinnat on kyllä aivan hattuvakioita: todellakin tuo puuroannos 0,90 euroa ja kupillinen kahvia 0,25 euroa: eli esim. 3 €:n kahvipaketista tulisi tällä kaavalla 12 kupillista. Toisekseen on aika irrelevanttia laskea yksittäisten annosten hintoja koska kaupasta joutuu kuitenkin ostamaan kokonaisen leipäpaketin, koko tölkin maitoa jne.
Mistä löytävät niin halpaa lohta, että annos on alle euron vai käyttävätkö sitä niin vähän?
Todella kevyet eväät, tavallinen perhettään ruokkiva av-mamma pystyisi samalla rahalla ruokkimaan itsensä ja puolisonsa lisäksi ainakin yhden lapsen.
Mutta ruuat eivät olisi ollenkaan niin trendikkäitä!
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ihmettelin, että mikä kaurapuuro maksaa 0.90 euroa! Lidlistä saa paketillisen 0.49e joten yhdestä annoksesta ei saa 0.90 e hintaista millään.
Jos käyttävät annospusseja. Tai sitten maidosta, voista, sokerista ja ehkä marjoista tulee tuo loppuhinta.
Käyttää annospusseja ja sitten on neuvomassa lehdessä että miten voi syödä edullisesti?
Hinnat on ihan päin seiniä, lohi ei ole noin halpaa edes itse kalastettuna (kalastusluvat, välineet jne. pitäisi laskea siihen hintaan mukaan). Ja mitä pienempiä annoksia ostaa, sitä kalliimpi kilohinta kalalle tulee. Liian korkeat hinnat taas peruselintarvikkeilla.
Vierailija kirjoitti:
Hinnat on ihan päin seiniä, lohi ei ole noin halpaa edes itse kalastettuna (kalastusluvat, välineet jne. pitäisi laskea siihen hintaan mukaan). Ja mitä pienempiä annoksia ostaa, sitä kalliimpi kilohinta kalalle tulee. Liian korkeat hinnat taas peruselintarvikkeilla.
Mä ostan usein lohimedaljongin joka maksaa 2€. Teen siitä kaksi annosta lohisalaattia.
Vierailija kirjoitti:
Mistä löytävät niin halpaa lohta, että annos on alle euron vai käyttävätkö sitä niin vähän?
K-supermarketissa on toisinaan tarjouksessa filee kuudella eurolla kilo. Jos on pakastin ja mahdollisuus juosta tarjousten perässä, niin juuri tuollaisethan kannattaa hyödyntää.
Ihmettelen kyllä jutun ohjetta "älä syö lihaa", sillä lihaahan saa vielä tuotakin halvemmalla.
Mainen ei näyttänyt niin hoikalta, että söisi noin kevyesti koko ajan.
Ja kai siitä viinipullostakin on kaupassa maksettu täysi hinta, vaikka vain puolet oli juotu ja sen mukaan laskettu budjettiin.