Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Viikon ruoat kahdelle alle 60€/vko (pyh)

Vierailija
26.10.2015 |

http://www.iltasanomat.fi/ruokala/ajankohtaista/art-1445566600931.html

Miten paljon lautasella on ruokaa jos arvioivat kanasalaatin maksavan 1,20€ tai lohipastan ja salaatin 0,90€? Mukillinen kahviakin maksais muka 0,30€ ja mansikat ja nektariinit 0,50€.. Montako mansikkaa saa syötyä? O___O

Kommentit (28)

Vierailija
21/28 |
26.10.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ihmettelin, että mikä kaurapuuro maksaa 0.90 euroa! Lidlistä saa paketillisen 0.49e joten yhdestä annoksesta ei saa 0.90 e hintaista millään.

Tuossa on niin vähän ruokaa per päivä, että kumpikin varmaan ahmii aamupalakseen kokonaisen kattilallisen kaurapuuroa. 

Vierailija
22/28 |
26.10.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laskispa joku joskus nämä muutaman kympin viikko budjetit sen mukaan mitä sieltä kaupasta pitää oikeasti ostaa saadakseen nämä "kymmenen sentin annokset ".

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
23/28 |
26.10.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ihmettelin, että mikä kaurapuuro maksaa 0.90 euroa! Lidlistä saa paketillisen 0.49e joten yhdestä annoksesta ei saa 0.90 e hintaista millään.

Mutta vastaavasti rahka, mustikat ja kaurahiutaleet maksaa 0,30 euroa....

Vierailija
24/28 |
26.10.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Hinnat on ihan päin seiniä, lohi ei ole noin halpaa edes itse kalastettuna (kalastusluvat, välineet jne. pitäisi laskea siihen hintaan mukaan). Ja mitä pienempiä annoksia ostaa, sitä kalliimpi kilohinta kalalle tulee. Liian korkeat hinnat taas peruselintarvikkeilla.

Ei sitä lohta tarvitse puolta kiloa mättää kerralla. Minä ostin opiskelijana usein tarjouksesta 5e kilon lohifileen, pakastin viidessä palassa ja yhdestä annospalasta sai aina pari ateriaa, eli 100g / annos. Lohen osuus yhden annoksen hinnasta siis 50c ja sisältää viidenneksen päivän proteiinintarpeesta.

 

Vierailija
25/28 |
26.10.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

 

Vierailija kirjoitti:

 

Hinnat on ihan päin seiniä, lohi ei ole noin halpaa edes itse kalastettuna (kalastusluvat, välineet jne. pitäisi laskea siihen hintaan mukaan). Ja mitä pienempiä annoksia ostaa, sitä kalliimpi kilohinta kalalle tulee. Liian korkeat hinnat taas peruselintarvikkeilla.

 

 

Ei sitä lohta tarvitse puolta kiloa mättää kerralla. Minä ostin opiskelijana usein tarjouksesta 5e kilon lohifileen, pakastin viidessä palassa ja yhdestä annospalasta sai aina pari ateriaa, eli 100g / annos. Lohen osuus yhden annoksen hinnasta siis 50c ja sisältää viidenneksen päivän proteiinintarpeesta.

Tuossa tapauksessa 0,90e annokseen sisältyi lohen lisäksi myös pastaa ja salaattia. Lohipastassa ei ilmeisesti käytetty sitten lainkaan mausteita, kermaa tai muutakaan ylimääräistä. Haastattelun perusteella kun pastakaan ei ole ollut sitä "halvinta makaronia".

Vierailija
26/28 |
26.10.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Tuossa tapauksessa 0,90e annokseen sisältyi lohen lisäksi myös pastaa ja salaattia. Lohipastassa ei ilmeisesti käytetty sitten lainkaan mausteita, kermaa tai muutakaan ylimääräistä. Haastattelun perusteella kun pastakaan ei ole ollut sitä "halvinta makaronia".

Miksi ei olisi käytetty mausteita tai kermaa? Eihän sitä aina uutta maustepussia osteta kun mausteita tarvitaan! Ovat riittoisaa tavaraa. Kuten makaronikin. Salaatin voi tehdä vaikka kaalista, jolloin ei maksa paljon mitään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
27/28 |
26.10.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

 

Vierailija kirjoitti:

 

Tuossa tapauksessa 0,90e annokseen sisältyi lohen lisäksi myös pastaa ja salaattia. Lohipastassa ei ilmeisesti käytetty sitten lainkaan mausteita, kermaa tai muutakaan ylimääräistä. Haastattelun perusteella kun pastakaan ei ole ollut sitä "halvinta makaronia".

 

 

Miksi ei olisi käytetty mausteita tai kermaa? Eihän sitä aina uutta maustepussia osteta kun mausteita tarvitaan! Ovat riittoisaa tavaraa. Kuten makaronikin. Salaatin voi tehdä vaikka kaalista, jolloin ei maksa paljon mitään.

Siksi, että 100g pastaa maksaisi n. 0,30e, 100g lohta n. 0,50e, jolloin sekä salaatille että pastakastikkeelle mausteineen jää budjettia 10 sentin verran.

Mielestäni noilla esimerkkihinnoilla annosten täytyy olla melkoisia hiirenannoksia, esim. tuo rahkaa, mustikoita ja kaurahiutaleita 0,30e, kun rahkapurkki yksinään maksaa jo n. 70 cnt. Tämän pariskunnan ruokavalio ei mielestäni ole lainkaan hyvä esimerkki siitä, että halvalla voi syödä hyvin ja ravitsevasti.

Vierailija
28/28 |
26.10.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toki lauantaikaljoihin panostetaan parin euron verran 😁

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi viisi kolme