erityslapsi ja ongehlma
minä olen kasi luokkalainen ja olen integroituna kaikki aineet paitsi englanti ja äidinkieli. Miten opettaja ottaa sen huomioon kuin olen integroituna ja Mitä integrointi tarkoittaa. Onko hojksissa siitä kuin olen ujo ja arka enkä uskalla viitata tunnilla kuin pelkään että mulle nauretaan ja en uskalla kysyä apua ääneen luokassa. Mitä neuvoa annatte
Kommentit (2)
Hei
Lisätietoa HOJKSista löydät oheisen linkin kautta:
http://www.tkukoulu.fi/~moped/opetus/erityistuki1.html
Opetusryhmään integrointi tarkoittaa sitä, että on katsottu, että voin näissä aineissa olla perusopetusryhmän mukana ja niissä aineissa, joissa tarvitset enemmän tukea (kielet) olet pienemmässä ryhmässä. Opettajat ovat hyvin tietosia siitä, että kaipaat hiukan enemmän tukea kuin muut oppilaat.
Kun sinulla tuntuu olevan huoli näistä asioista, kannattaa sinun ottaa yhteyttä koulukuraattoriin tai terveydenhuoltajaan. Heidän kanssaan voit puhua asiostasi luottamuksellisesti.
Mukavaa opiskelua sinulle!
Voisitteko vastata asia vaivaa