Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Hyvä tulostin?

Vierailija
04.10.2015 |

Turvaudunpa luottopalstani apuun jälleen, yhden epäonnistuneen ostosreissun jälkeen. Eli opiskelut alkoi, tulostettavaa n.100-200 sivua kuussa, myös värillisiä. Tulostimen sijoitan turvaan lapsilta eli pöydälle - langaton tulostusmahdollisuus pitäisi löytyä. Skannaus tietysti plussaa.

Joku vinkkasi joskus että joihinkin tulostimiin voi ostaa edullista mustetta netistä, eli ns. Ei minkään merkkistä. Kokemusta tästä?

Gigantissa myyjä koitti väkisin myydä 269e maksavaa, helkkarin isoa konetta vaikka kerroin että hyvin, hyvin kauas mennään nyt budjetista..

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
04.10.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on Gigantista noilla ominaisuuksilla ja maksoi 40€. Mutta ne musteethan ne on ongelma, 40€ kaseteilla ei tulosta montaa sivua näköjään tuossa. Itse juuri tilasin netistä mustetta ja täytin itse, jotain häikkää oli alkuun, saapa nähdä nyt pelittääkö jatkossa niin että saisi jotain tulostettuakin.

Vierailija
2/10 |
04.10.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

http://www.gigantti.fi/product/tietokoneet/tulostus-ja-monitoimilaitteet/EPSEXP422/epson-expression-home-xp-422-tulostin-aio

Ostin gigantista just pari viikkoa sitten tällaisen. Pienikokoinen, mulla ei ole oikein tilaa säilyttää missään niin tuon sai kätevästi pieneen tilaan kaappiin kun en käytä. Mulle tarjosi myös sellaista hirveän laatikon kokoista tulostinta... On wifi ja skannaus, toiminut hyvin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
05.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä Canon tulostin toiminut ihan hyvin on ostettu muistaakseni Gigantista. Musteet ostan siihen aina värikasetit.com. Helppo laittaa vaan merkki ja malli.

Vierailija
4/10 |
05.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä ainakaan osta mistetta säästävää lexmarkkia, se nimenomaan hukkaa värit värikaseteista, kuukaudessa musteet on kulunut itsestään.

Malli intuition, maksoi 199€ gigantissa, ja musteet yhteensä 80€, helvetin kallis paska

Ja vielä mainittakoon, lexmarkkiin _EI SAA_ mustetta muualta kuin gigantista, ja se on kallista.

Vituttaa kun kuulen sanan tulostin.

Vierailija
5/10 |
05.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Citymarketissa myydään HP:n printteriä 30:llä eurolla. Lidlissä näin eilen mustekasetteja useisiin eri printtereihin hintaan 3.99.

Vierailija
6/10 |
05.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuossa vihaamassani lexmarkissa on tosin aivan kaikki ominaisuudet, wifi, paperinkääntö, skanneri ja törkeän hyvä kuvanlaatu, mutta se musteentuhlaus...huoh

Katsastan tuon värikasetit.comin jos olis mun lepsmarkkiin siellä jotain

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
05.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Citymarketissa myydään HP:n printteriä 30:llä eurolla. Lidlissä näin eilen mustekasetteja useisiin eri printtereihin hintaan 3.99.

Sillä ei sitten olekkaan väliä vaikka piirtäisi windowsin paintilla kirkkoveneen, halvasta (t)ulosteesta ei saa kuitenkaan selvää.

Halpiskone roiskii väriä sinnetänne ja loput vuotaa pöydällesi.

Vierailija
8/10 |
05.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on joku 150 € Epson. Toimii langattomasti ja on skanneri. Musteet kuluvat tosin nopeahkosti ja ne ovat hintavia.

Mä suosittelisin lasertulostinta, koska se säästää pidemmällä aikavälillä juuri noiden musteiden takia. Vähän sellainen "köyhällä ei ole varaa ostaa halpaa" -tilanne tässäkin. :/

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
05.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo, värilaseria suosittelen minäkin. Mutta riippuu omista tarpeista. Kannattaa etsiä testituloksia ja -tulosteita lehdistä ja netistä.

Vierailija
10/10 |
05.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lexmark:-(. Duunissa kokeilin paria matriisirouskua. Sitten yhtä etikettitulostinta, jossa  oli Lexmarkin koneisto.

Lyhyesti, en koske pitkällä tikullakaan niihin enää.

Musteruiskut on edullisia ostaa, kalliita käyttää. Jatkuvassa käytössä ne pysyy kunnossa, mutta jos pitää pitempää taukoa käytössä, niistä tahtoo kuivua suuttimet tukkoon. Jos ostaisin musteruuttaa, niin ostaisin varmaan Canonin tai HPn.

Värilaserit on edullisempia käyttää. Mutta kuinka pitkään sun sitten pitää tulostella tuota 100 - 150 sivua / KK? Jos ei kovin pitkään, niin laserin ja musteruiskun hintaeroa ei välttämättä saa kiinni.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kolme kolme